jak przygotować ślub i wesele | thisday.pl BLOG ŚLUBNY - Porady dla Par

Zaręczyny i co dalej? Pierwsze kroki jak przygotować ślub i wesele.

Co robić po zaręczynach?

Jak w pełni cieszyć się okresem narzeczeństwa? Trzeba przede wszystkim skupić się na przygotowaniach do ślubu, ale nie zwariujmy tylko na tym punkcie. Zaplanowanie tego najpiękniejszego dnia w życiu wymaga koncentracji, zaangażowania i dokładnego planu, ale przy tym trzeba pamiętać, żeby stres nie przyjął nad nami kontroli, tylko miłość – bo to właśnie o miłość , w tym wszystkim chodzi. 

Najpierw powiadom najbliższych

Taka wieść będzie niezwykle ważna dla rodziny, czy przyjaciół. Zanim pochwalimy się w mediach społecznościowych zaręczynami, warto, aby w pierwszej kolejności dowiedzieli się o tym najblżisi. Przy tej okazji warto zaaranżować spotkanie z rodziną narzeczonego i narzeczonej, być może będzie to ich pierwsze spotkanie, ale ważne, aby szczególnie rodzice mogli się zapoznać. Zadbajcie o to, aby powiedzieć to uroczyście lub w sposób oryginalny. To zależy od was, ale pamiętajcie, że ta wiadomość wywoła niezwykłe poruszenie w całej rodzinie.

Marzenia się spełnia

Po zaręczynach przyszedł czas na marzenia. Większość kobiet w dzieciństwie marzyło o jakieś konkretnej sukni ślubnej, czy o dekoracjach na uroczystości, dlatego to jest ten moment, by spisać wszystkie pomysły i marzenia. Warto już na początku określić się, jaki będzie to ślub, w jakim stylu oraz rozpocząć poszukiwania nad ślubno-weselnymi inspiracjami. Do tego przydatny będzie swego rodzaju katalog, w którym spiszecie wasze pomysły na ceremonię. 

Ile gości i jakie wiążą się z tym koszty?

To zadanie nie należy do najprzyjemniejszych! Tutaj możecie zrozumieć, że marzenia ślubne wymagają dużego nakładu finansowego, co z samego początku może was przestraszyć. Jednak spokojnie! Załóżcie sobie budżet, jaki chcecie przeznaczyć na ten wyjątkowy dzień, a z pewnością będziecie w stanie dopasować koszty do marzeń. Ilość gości jest znacząca dla waszego budżetu, ale także wpływają na późniejsze decyzje o wielkości sali weselnej, czy kwestiach np. wielkości tortu. Przy okazji ustalania gości warto poprosić o pomoc rodziców, aby uniknąć wpadek w rodzinie. Oczywiście ostateczna liczba gości weselnych zależy od narzeczonych, ale muszą oni podjąć decyzję czy wesele będzie duże, czy też kameralne dla najbliższej rodziny.

Ustalenie daty ślubu

To najważniejsza rzeczy przy okazji ślubu, którą warto jak najwcześniej ustalić. Musimy przemyśleć, czy marzymy o ślubie w zimie, czy też w lecie? Na tygodniu, czy na weekendzie ? Odpowiedzi na takie pytania pomogą wam ustalić termin uroczystości. Kolejny krok to oczywiście ustalenie tego w urzędzie, bądź kościele. Pamiętajcie, że terminy letnie, a szczególnie soboty są oblegane przez wiele par, stąd warto zarezerwować go z dużym wyprzedzeniem. Ta sama kwestia dotyczy oczywiście sali weselnej, jeśli marzycie o szczególnych okolicznościach, być może weselu w plenerze, to terminy również mogą być odległe. Wczesne zarezerwowanie miejsca ślubu i wesela da nam ogromny wewnętrzny spokój, gdyż tak naprawdę bez tych dwóch elementów ten dzień nie może się odbyć.

Tagi ślubne w Polsce

Warto abyście wybrali się na targi ślubne. Polecam Wam mocno:
alternatywne targi ślubne.

Znajdziecie tam świadomych i zaangażowanych usługodawców ślubnych.

Pomoc przyjaciół i rodziny w organizacji ślubu

Poza oczywiście rodziną, konsultantka ślubną z pewnością ułatwi cały ten czas organizacji. Jeśli nie podołamy czasowo, bądź nie radzimy sobie z jakimiś ślubnymi kwestiami, warto powierzyć je profesjonalistom – dla Wedding Plannera. Wystarczy określić się czego pragniemy na ślubie, jaki jest charakter przewodni i być w stałym kontakcie z konsultantką, a z pewnością odciąży nas z wielu czasochłonnych zadań. Jest to dodatkowy koszt w przygotowaniach ślubnych. Alternatywą może być zaangażowanie dużej ilości bliskich osób, którzy chętnie pomogą wam w przygotowaniach szykując Wam prezent ślubny – drobny akcent wesela. 

Suknia ślubna i garnitur na wesele to podstawa 

W tym dniu oczy wszystkich będą zwrócone w kierunku pary młodej. Trzeba zadbać o idealną kreację, która będzie pokazywać, kto jest gwiazdą tej uroczystości. Przygotowania są stresujące, więc aby nie martwić się o suknię ślubną, czy garnitur, warto pójść do salonu odpowiedni czas przed ślubem. Poprawki, odpowiednie dopasowania i jeszcze więcej poprawek wymagają czasu, stąd zapas czasu będzie wręcz wskazany. 

Fotograf i kamerzysta ślubny

Ci usługodawcy ślubni odpowiedzialni za wizualną pamiątką – zdjęcia ślubne i film/teledysk z wesela – to wybór, który powinien nastąpić w sposób szybki, ale też bardzo przemyślany. Jest bardzo dużo stylów, w których fotograf ślubny i filmowiec tworzą swoje prace. Oglądnijcie prace najlepszych fotografów wyszukując ich w google lub na profesjonalnych portalach ślubnych takich jak ISPWP – stowarzyszenie fotografów ślubnych, do którego należę i gdzie zdobywałem wysokie miejsca w międzynarodowym konkursie fotografii ślubnej. Wytypujcie zdjęcia i filmy, które Wam się podobają i poszukajcie ich wspólnych cech – kolorystyki zdjęć ślubnych, momentów, które chcecie sobie przypominać w albumie ślubnym. Później szukajcie takich fotografów, którzy wyrażają podobne podejście. Pamiętajcie też, że dobrze jest jak film ślubny zgrywa się stylem ze zdjęciami z wesela.

Nie zapomnij o miłości!

Pamiętaj, że czas narzeczeństwa jest po to, aby cieszyć się sobą! W tych ślubnych przygotowaniach nie zapomnijcie o sobie. Może warto wyjechać, gdzieś razem na weekend, czy odpocząć od organizacji wesela. Piękną formą uczczenia okresu narzeczeńskiego jest sesja narzeczeńska. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej możecie wykorzystać podczas uroczystości, czy zachować na pamiątkę tego cudownego czasu. Taka zdjęciowa sesja narzeczeńska w plenerze jest też dobrym sposobem na zwolnienie w trakcie ślubnych przygotowań i skupienie się na sobie i uczuciach. Powodzenia!

ZOBACZ TEŻ MOJE ZDJĘCIA – Może Cię zainspirują do Waszego ślubu:

Komentarze