Ile kosztuje dobry fotograf na ślub | Odpowiedź fotografa na wesele | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ile kosztują zdjęcia ślubne? Ile płacicie za fotografa na wesele?

Pozwól, że nie będę rozpisywał się zbyt dużo. Wszystkim dziś brakuje czasu więc podam tutaj konkrety tak, aby każda Para Młoda miała podstawę do poszukiwań fotografa na ślub i wesele.

Zdjęcia ślubne mogą kosztować 1000 PLN. Jednak pewien zakres cenowy (0 – 2200 PLN) powinien automatycznie włączyć Twoją czujność. Podliczając koszty odpowiedzialnego prowadzenie legalnego biznesu (bo zawód fotografa to praca a nie dodatkowe hobby, które zamiast chleba wyżywia całe rodziny) fotograficznego w Polsce przy około 15-20 ślubach w roku uzyskujemy kwotę około 2000 PLN. Zaskakujące? Skąd bierze się taka kwota? Opisuję to dokładnie w kolejnym podrozdziale.

Fotograf na wesele, który pracuje za 2200 PLN musi robić to nieodpowiedzialnie. Lub po prostu pracuje na czarno, bądź bierze kilka zleceń na dany termin i wysyła studentów zatrudnionych na czarno za marną pensję często nie mających doświadczenia w fotografowaniu ślubu i wesela. Brzmi strasznie? Potrzebowałem kilku lat w branży aby przestać dziwić się takim praktykom.

Fotograf na ślub kosztujący około 3000-4000 to już ktoś, kto jest świadomy siebie i swojej pozycji na rynku. Wie jak robić dobre zdjęcia ale też ma świadomość ile pracy jeszcze przed nim, aby zdjęcia były niesamowite. Jak jednak rozpoznać czy fotograf nie przecenia swojej pracy i nie jest zbyt pewny siebie? O tym nieco dalej – 2 nagłówki niżej.

Fotografowie powyżej 4000 (znam takich w Polsce, u których reportaż ślubny kosztuje 12 000 PLN) to już raczej świadoma i pewna siebie półka cenowa. To ludzie, którzy prowadzą szkolenia dla innych fotografów na wesele. Często pracujący w duetach fotograficznych.

Co składa się na cenę fotografa ślubnego?

Nie musisz tego czytać ale dla chętnych już o tym piszę:

  1. Sprzęt (najnowsze aparaty z obiektywami kosztują ok 13 000 PLN). Sprzęt trzeba mieć na ślubie zawsze x2 (dwa aparaty, kilka obiektywów, kilka kart, klika baterii itp) ponieważ w razie awarii (a tych w dobie elektroniki coraz więcej) pod ręką fotograf na ślubie musi mieć zapasowy sprzęt od razu gotowy do działania. Wyobraź sobie moment przysięgi która trwa raptem trzy minuty, w którym fotografowi na aparacie wyskakuje nieznany błąd. Nie ma wtedy czasu szukać w Google, jak naprawić usterkę. Komputer do obróbki zdjęć to też niemały wydatek.
  2. Serwis sprzętu. Przynajmniej raz w roku gruntowne czyszczenie.
  3. ZUS, 19% podatku dochodowego. Daje to przy 20 ślubach za 3000 PLN około 18 000 PLN do zapłacenia w podatkach 🙂
  4. Ubezpieczenie sprzętu, samochodu, paliwo, nocleg po ślubie, eleganckie ubrania (chyba, że ktoś co tydzień chodzi w tej samej koszulce polo z napisem FOTOGRAF) etc.
  5. Backup. Odpowiedzialny fotograf ma przynajmniej dwa dyski twarde dużej pojemności plus backup w chmurze. Trzyma je w innych miejscach na wypadek włamania czy pożaru bądź rabunku. Nikt poważny nie wyobraża sobie zaniedbania tej kwestii i dzwonienia do klienta, że niestety ale zdjęć ze ślubu nie dostanie ponieważ dysk “padł”.
  6. Oprogramowanie. Nieduży koszt ale zawsze to około 80 PLN miesięcznie.
  7. Reklama – koszt pozyskania jednego klienta ślubnego w pierwszych latach działalności to dziś około 100 PLN.
  8. Szkolenia – koszt jednodniowego szkolenia w Polsce dotyczącego fotografii ślubnej to dziś około 1200 PLN. Każdy szanowany fotograf nie staje w rozwoju.
  9. Dodatki typu pendrive, pudełko to koszt około 100 PLN.

Jak rozpoznać czy fotograf na wesele nie przesadza z ceną za reportaż ślubny?

Warto jednak dokładnie spojrzeć na całościowe portfolio fotografa ślubnego – kilka całych reportaży ślubnych. Na stronach zawsze pokazujemy te najładniejsze zdjęcia z całego dnia ślubny. I też pokazujemy ich część (ok 50 zdjęć z 350 oddawanych klientom). Umówmy się ,aby na spotkaniu fotograf pokazał nam galerię klientów z klasycznego ślubu w klasycznym miejscu a nie najlepszym Polskim miejscu na wesele. Wiadomo, że najlepsze wrażenia robią takie miejsca jak Endorfina Foksal. A w porównaniu z hotelem 2 Lipy pod Wólką Kosowską w “Endorfinie” ładne zdjęcia robią się prawie “same”. Sprawdź moją sesję ślubną w Warszawie. Możecie obejrzeć też listę najpiękniejszych miejsc na ślub i wesele w Warszawie. Fotografa, myślę, że już wybraliście – napiszcie do mnie.

Porównaj też styl fotografii. Czy kolory na wszystkich zdjęciach są do siebie zbliżone? Jeżeli tak – wtedy masz pewność, że otrzymasz podobne zdjęcia z wesela.

SHARE
Komentarze

[…] najważniejszy aspekt wyboru fotografa ślubnego lecz istotny dla naszego budżetu ślubnego. To ile kosztuje fotograf ślubny zależy od wielu czynników w tym doświadczenie, sprzęt, popularność i kunszt fotografa a […]

[…] jesteśmy w stanie wynegocjować w lokalu dużo lepszą cenę za osobę, co w przeliczeniu przełoży się na znacznie mniejsze […]