Ślub w piątek i niedzielę | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub w Piątek lub Niedzielę – inny dzień wesela niż Sobota

W związku z tym, że coraz trudniej o dobry sobotni termin na ślub i wesele, coraz więcej osób decyduje się na ceremonię w piątek lub niedzielę. Czy to dobry pomysł?

Dzięki organizacji uroczystości w inny dzień niż sobota zyskujemy przede wszystkim dostęp do większej ilości terminów. Szczególnie jest to ważne dla osób, które na zawarcie związku decydują się szybko i z różnych powodów nie chcą odwlekać terminu ślubu. 

Dotyczy to również terminów konkretnych godzin w zakresie ceremonii ślubu. Niejednokrotnie planowana godzina ślubu musi ulec zmianie, ponieważ „najlepsze” godziny są już zarezerwowane. Dzięki zmianie dnia tygodnia – możemy uzyskać termin, który nam odpowiada.

Często jesteśmy w stanie wynegocjować w lokalu dużo lepszą cenę za osobę, co w przeliczeniu przełoży się na znacznie mniejsze koszty. 

Dodatkowo możecie zyskać większą dostępność do różnych usług związanych z organizacją wesela, np. korzystanie z usług kosmetyczki, fryzjerki, fotografa czy orkiestry.

Ślub w Piątek – dyspensa w Kościele Katolickim

Piątek wg Kościoła katolickiego jest dniem pokutnym i pomimo zniesionego w 2013 roku zakazu urządzania zabaw w piątek, nie zmienia to charakteru tego dnia w tradycji. Jeśli chcemy zawrzeć związek małżeński w obrządku rzymsko-katolickim to organizując uroczystość w piątek, należy pamiętać o uzyskaniu dyspensy. Piątek powinien być dniem wolnym od spożywania mięsa i od hucznych zabaw.

Pozwolenie na ślub w Piątek

Uzyskaniem pozwolenia często zajmują się tym proboszczowie danej parafii.  Niekiedy proboszcz poleca nowożeńcom złożyć formalne pismo do biskupa. Warto wiedzieć, że każdy proboszcz ma władzę udzielania dyspensy.

Zazwyczaj nie ma problemu z uzyskaniem aprobaty na ślub i wesele w piątek. Niekiedy w ramach zadośćuczynienia za taką możliwość, w trakcie mszy zbierane są ofiary na cel charytatywny, np. na hospicja, pomoc dla biednych, itd. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Zalety wesela w Piątek

Dzięki organizacji ślubu w piątek w godzinach popołudniowych, mamy możliwość wydłużenia świętowania naszej uroczystości. Część gości w kolejnym dniu po weselu musi wracać do swoich obowiązków czy pracy. Organizując ślub na początku weekendu zyskujemy możliwość świętowania nie tylko w piątek, ale też w sobotę czy niedzielę. Ma to szczególnie znaczenie dla osób, które chcą zorganizować wesele 2-dniowe.

Co ważne – warto podkreślać podczas zapraszania gości informację, że ślub ma odbyć się w inny dzień niż sobota. Siła przyzwyczajenia i kojarzenia ślubu i wesela z sobotą jest bardzo duża. Szkoda, żeby z powodu takiej błahostki ktoś z naszych najbliższych opuścił tak wyjątkowy dla nas dzień. Warto zapraszając gości na uroczystość zaznaczyć wyraźnie, że dyspensa została udzielona. Dla wielu religijnych osób ma to dość istotne znaczenie i dzięki takiej informacji nie będą odczuwali dyskomfortu świętując z wami uroczystość. 

Organizacja ślubu i wesela w Niedzielę

Może stanowić doskonałą alternatywę, szczególnie dla par, które planują skromną uroczystość po ceremonii zaślubin. Obiad w gronie rodzinnym lub niewielkie grono najbliższych osób miło spędzi czas podczas niedzielnego popołudnia ciesząc się szczęściem młodej pary. Dzięki wyjątkowemu dniu tygodnia możemy liczyć na większą dostępność gości – większości gości nie zatrzymają obowiązki związane z pracą. Dodatkowo termin ten prawdopodobnie nie pokryje się z inną uroczystością rodzinną, np. innym weselem. Konflikt może dotyczyć terminów majowych, gdzie najczęściej lokale są zarezerwowane na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Może to oznaczać również, że część gości będzie w tym czasie niedostępna.

Ślub w piątek lub niedzielę wymusza – jeżeli je organizujemy – niestandardowy termin na poprawiny. O ile Sobota to dzień tygodnia, w którym większość gościu ślubu ma wolne to z organizacji imprezy jako typowe poprawiny w poniedziałek po niedzieli trzeba zrezygnować. Osoby najbliższe – rodzice czy najbliższe strony młodych mogą spędzić z nimi dzień w formie relaksu – na przykład idąc wspólnie na termy lub organizując grilla. Jeżeli poprawiny organizujecie w soboty to jedynym problemem może być sala – większość jest zarezerwowana na ślub i wesele w sobotę. Jednak jeżeli ta będzie wolna macie dobry grunt do poproszenia aby było nieco taniej i zwykle dostaniecie odpowiedzi pozytywnej treści.

Nieważne, który z dni tygodnia zostanie wybrany na wasz ważny dzień – ważne, abyście to wy mieli radość ze świętowania tego wydarzenia. Nie jesteśmy w stanie dogodzić wszystkim gościom i o tym warto pamiętać – dla jednych organizacja wesela w piątek lub niedzielę może wywołać zachwyt wśród gości, inni będą mocno rozczarowani. Możecie spisać plusy i minusy tego rozwiązania i wybrać najlepszą z opcji.

SHARE
Komentarze