O co zapytać fotografa... 17 pytań i ODPOWIEDZI od | Thisday.pl

O co zapytać fotografa… 17 pytań i ODPOWIEDZI od Fotografa Ślubnego. Na wesele zatrudnij profesjonalistę.

Pora wybrać firmy, które w trakcie wesela zadbają o Was i o Waszych gości. Pojawia się przed wami pytanie – przecież po raz pierwszy organizujecie ślub i wesele – o co dokładnie pytać fotografa na wesele – jaka oferta na fotografię ślubną będzie dla nas najlepsza. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi zaczerpniecie garść informacji i będziecie mięli gotowe pytania dla wybranej firmy / fotografa na wesele przed podpisaniem umowy. Pozwoliłem jako fotograf ślubny odpowiedzieć na nie tak, abyście sprawdzili czy moja oferta zdjęć ślubnych może być dokładnie dla Was.

Plener ślubny w Tatrach - thisday.pl
Plener ślubny w Tatrach – thisday.pl

1. Co nam da fotograf ślubny na wesele?

Przede wszystkim efektem końcowym naszej współpracy jest zestaw ponad kilkuset zdjęć z dnia ślubu. Zdjęcia od przygotowań w Waszym domu przez ceremonię, mini sesję w dniu ślubu do zabawy włącznie. Ilość zdjęć dobierana jest wg pakietu z oferty na fotografia ślubna, którą znajdziecie na stronie OFERTA FOTOGRAFA. Zdjęcia oddaję w formię albumu ślubnego – wydrukowanego w profesjonalnej drukarni – wartego kilkaset złotych. Robię to abyście na papierze zobaczyli rzeczywiste kolory zdjęć, które nieskalibrowane monitory lub telewizory przekłamują.

2. Jaka jest cena za sesję ślubną plenerową?

Na cenę składa się kilka czynników – między innymi czas i odległość dojazdu w wymarzone przez Was miejsce. Napiszcie mi o waszych marzeniach dotyczących sesji a dopasuję cenę do Waszych potrzeb. Czasem plener ślubny za granicą wychodzi taniej niż sesja ślubna nad Morzem. Pamiętajcie, że dziś nie ma barier przed wyborem fotografa ślubnego – możesz zatrudnić kogoś kto jest na miejscu lub zabrać wymarzonego fotografa ślubnego za granicę.

emocje na zdjęciach ślubnych
emocje na zdjęciach ślubnych

3. Podstawowe pytanie do fotografa – ile kosztuje fotografia ślubna?

Cena za profesjonalne zdjęcia ślubne to inwestycja ponad 3500zł – wszystko zależy od wybranych opcji –  dodatkowych ujęć, dodatkowego drugiego fotografa, czasu trwania i miejsca reportażu. Zależy to też od zmian gospodarczych – jeżeli Rząd planuje podniesienie pensji minimalnych na przestrzeni roku – musimy oczekiwać też podniesienia cen produktów i usług w czasie. Dlatego właśnie większość mądrych fotografów ślubnych nie przyjmuje rezerwacji na dalej niż rok do przodu. Mam swoje konkretne pakiety cenowe, które poznacie wypełniając formularz kontaktowy. Wszystko dopasuję gdy napiszecie mi czego oczekujecie od zdjęć ślubnych – Wasze potrzeby to mój priorytet. Jeżeli macie pytania o jakieś dodatkowe usługi – pytajcie śmiało.

Opinie Par Młodych o fotografie ślubnym
Opinie Par Młodych o fotografie ślubnym

4. Czy cena za fotografa zawiera koszt dojazdu fotografa na ślub i plener ślubny?

Fotograf ślubny często podróżuje do swoich Par Młodych. Koszt dojazdu liczony jest indywidualnie w zależności gdzie w tych dniach będzie przebywał. Cena za reportaż ślubny zwiera już skalkulowane koszty. Z życia biorąc prawie 95% wesel wiąże się z dalszym wyjazdem więc nie bójcie się, że przerazi mnie odległość. Dojeżdżam na wesela we wszystkie części kraju a nawet jak możecie zobaczyć w portfolio ślubne wykonujemy zdjęcia ślubne w Anglii, Danii i Rzymie. Wykonanie zdjęć ze ślubu za granicą też nie stanowi ograniczeń.

5. Ile dostaniemy zdjęć ślubnych?

Obiecuję przy standardowym pakiecie 250-500 zdjęć ślubnych. Jednak podczas wesela wykonujemy ich tysiące a kadrów nadających się do dalszej pracy jest zwykle około 500-600. Jeżeli chcecie otrzymać więcej obrobionych zdjęć macie taką możliwość rozszerzając swój pakiet ślubny. Od tego roku wprowadziłem też usługę premium – przy pakiecie III otrzymujecie wszystkie udane nieobrobione zdjęcia ze ślubu i wesela jako pakiet dokumentacyjny ze ślubu.

W przypadku pojedynczych sesji ślubnych i sesji narzeczeńskich zdjęć jest około 20-30.

Do historii ślubnej w albumie fotograficznym z wesela nie trafiają wszystkie zdjęcia – wybieramy najlepsze z nich aby opowiedzieć Waszą historię w estetyczny i ciekawy sposób.

Fotoksiążka ślubna PRO w pudełku
Fotoksiążka ślubna PRO w pudełku

6. Ile kosztuje album lub fotoksiążka ze ślubu?

Ponieważ bliska jest mi zasada, że najlepsze wspomnienia zasługują na wyjątkową oprawę wykonanie albumu lub fotoksiążki z wesela pozostawiamy tylko najlepszym. Szerokim łukiem omijam sieciówki bądź drogerie, w których jakość wydruku porównywalna jest z grafiką komputerów lat ’90. Taki album to starannie ułożona historia wydrukowana na papierze najlepszej jakości opracowana na skalibrowanych maszynach. Najlepsze Polskie albumy ślubne kosztują kilkaset złotych. Ale u mnie w II i III pakiecie otrzymujecie taki album z dnia ślubu i pleneru poślubnego GRATIS.

7. Jak wcześnie trzeba rezerwować fotografa na wesele?

Warto pomyśleć o tym rezerwując termin w Kościele i sali weselnej. Ale nie wcześniej niż 1,5 roku przed ślubem. Trzymamy się zasady, że umowę podpisujemy maksymalnie 1,5 roku przed ślubem ponieważ nie mamy pewności ile za dwa lata będą wynosiły koszty prowadzenia biznesu, podatki czy choćby ceny albumów i odbitek. Kto pierwszy potwierdzi mi termin rezerwacji – ten może być pewny o naszej współpracy w dniu ślubu.

Sesje narzeczeńskie i poślubne wykonuje się w dniach innych niż ślub – dzięki temu nie musicie z takim wyprzedzeniem ich rezerwować a ja często dopasowuję się do Was.

fotograf makijaż ślubny przygotowania kreatywny

8. Jak wygląda praca fotografa ślubnego w dniu ślubu i wesela?

Pracę rozpoczynamy zwykle od końcówki makijażu ślubnego – dopiero wtedy zdjęcia mają wyjątkowy charakter i nie musimy martwić się rozmazanym korektorem czy pudrem na policzku. Potem fotografujemy detale – suknie ślubną, biżuterię ślubną, garnitur na wesele, obrączki i bukiet ślubny. Następnie jesteśmy w Kościele lub USC kilkanaście minut przed Wami, aby przygotować się do ujęć oraz powiedzieć Księdzu lub Urzędnikowi o naszych dokumentach uprawniających nas do pracy podczas ślubu. Zostaję z Wami podczas dalszych wydarzeń i towarzyszę Wam – często jak wspominają Pary Młode i ich goście – zupełnie niewidoczny jako fotograf ślubny a raczej jako kompan dobrego wesela 🙂

szampan ślub wesele wino dziewczyny polskie szlafrok detale ślub
Przygotowania do ślubu w gronie przyjaciół

9. Kiedy zacząć przygotowania, makijaż do ślubu?

Najlepiej rozpocząć je około 3-4 godziny przed godziną ślubu ale ubieranie się pozostawić na ostatnią godzinę przed ślubem – zaoszczędzi to Wam niebezpieczeństwa pobrudzenia sukni ślubnej lub koszuli na ślub. Zdjęcia podczas make-up’u wykonuję dopiero pod jego koniec – nie spotkałem jeszcze Panny Młodej chcącej mieć zdjęcia podczas rozmazywania bazy i fluidu.

10. Jaki makijaż na ślub pod zdjęcia ślubne?

Na zdjęciach najlepiej prezentuje się nieco mocniejszy makijaż niż zwykle. Kontrastowe kolory lub ciemne kreski pozwalają wydobyć więcej szczegółów na zdjęciach. Ujęcia mają to do siebie, że zawsze nieco gubią szczegóły widziane ludzkim okiem. Najważniejszy jest równy koloryt skóry na twarzy szyi i dekolcie Panny Młodej. Po więcej informacji zapraszam na fanpage MUA, którą możecie zapytać co zrobić z MakeUp’em aby fotografia ślubna go nie „zjadła”.

Sesja ślubna w lesie pod Krakowem
Sesja ślubna w lesie pod Krakowem

11. Jak wygląda sesja ślubna? Gdzie zrobić sesję poślubną?

Sesja ślubna zdjęciowa to zazwyczaj kilkugodzinne spotkanie w plenerze lub w mieście – sesja ślubna w Warszawie czy zdjęcia ślubne nad Morzem to wyzwanie, ale możliwe jest zrobienie ładnych zdjęć wśród miejskiego czy morskiego krajobrazu. Jestem zwolennikiem natury – sesja ślubna w górach czy plener zdjęciowy ślubny w lesie to mój żywioł! Na sesję umawiam się w całej Polsce. Jednak jeżeli jesteście żądni przygody i jeszcze piękniejszych zdjęć ślubnych za granicą możemy wybrać się na plener ślubny na Santorini lub w każdy zakątek świata! Jestem człowiekiem pełnym pasji więc nie bójcie się napisać o swoich szalonych marzeniach.

12. Detale – jakie wybrać na ślub i wesele?

To właśnie one najlepiej oddają poziom z jakim Para Młoda szykuje ślub i wesele. Często właśnie piękna papeteria ślubna, dodatki na wesele czy pudełko na obrączki i wystrój sali weselnej mówi o tym ile serca wkładacie w ten dzień. Jestem ze swoim aparatem aby na zdjęciach ślubnych nie zabrakło zdjęć dodatków ślubnych. Moje oko wychwytuje szczegóły i pragnie je jak najpiękniej uwiecznić na zdjęciach ślubnych.

13. Czy możemy mieć 2 fotografów na weselu? Podział zadań dwóch fotografów na ślubie.

Gdy jest dwóch fotografów na ślubie mamy określony plan działania. Jedna osoba zajmuje się najważniejszymi momentami ślubu takimi jak przysięga ślubna, mowa ślubna, przemowy weselne, moment błogosławieństwa itd. Druga osoba w tym czasie wychwytuje szczegóły na twarzach gości co pozwala to pokazać jeden moment z kilku perspektyw. Buduje to jak dobry film historię ślubu z różnych stron.

14. First look w sukni ślubnej. Jak wygląda spotkanie młodych w dniu ślubu?

Pierwsze zobaczenie Panny Młodej w sukni przez Pana Młodego to bardzo intymny i czuły moment. Niestety bardzo zaniedbany w Polskiej kulturze. Często tą intymność przerywa tłum ludzi w domu Panny Młodej i nie pozwala w wolności dać ponieść się emocjom i czułości Pary Młodej. Zachęcam aby ten moment zorganizować z dala od wszystkich – to jest Wasz dzień i nie dajcie sobie go zepsuć. Możemy np wyjechać kilkaset metrów za miasto lub wyjść do ogrodu za domem. I tam sami z Panem Młodym poczekać na Pannę Młodą stającą za plecami swojego partnera i szepcącą coś czułego. Ja mam dreszcze gdy tylko o tym myślę. Zdjęcia ślubne z takiego momentu wychodzą pięknie! Spojrzenie Pana Młodego wygląda wtedy zupełnie inaczej. To tylko Wasze 5 minut przed ślubem w którym pocałunków i łez nie ma końca – nie pozwalajcie sobie tego odebrać.

First look w ogrodzie przed ślubem.
First look w ogrodzie przed ślubem.

15. Ślub kościelny a cywilny – czy fotograf ma oba doświadczenia.

Czym się różni ślub kościelny od ślubu cywilnego? Omijając aspekty światopoglądowe przede wszystkim różni się długością. Często podczas ślubu cywilnego nie składa się pięknej przysięgi tylko deklaruje fakt zawarcia umowy cywilnoprawnej. Jest wtedy mało czasu na emocje i kontemplowanie tej chwili. Zachęcam dlatego abyście przygotowali i złożyli sobie w takim momencie autorskie przysięgi – szczere, wzruszające i zobowiązujące. Fotograf na ślubie cywilnym ma wtedy więcej możliwości przekazania prawdziwych emocji i czułości. Niedoświadczony fotograf podczas pierwszego ślubu cywilnego może okazać się kiepskim pomysłem ze względu na konieczność szybkiego zrobienia kompletu pięknych zdjęć na co często brakuje czasu.

16. W jakim terminie dostaniemy zdjęcia ze ślubu?

Zdjęcia ślubne oddaję zwykle po kilkudziesięciu dniach od daty pleneru ślubnego. Pozostawiam Wam wybór zdjęć do albumu ślubnego – macie na to 2 tygodnie tak abyście szybko dostali album ślubny.

17. Czy dojeżdżacie do …? Fotograf na ślubie za granicą?

Dojeżdżam – dolatuję – przypływam. Mam duszę podróżnika – ślub 5 km od Warszawy czy na ślub w Rzymie to wspaniała przygoda! Napiszcie o wizji Waszego ślubu a na pewno znajdziemy wspólny język.

bridemates, świadkowe na ślubie, sukienka dla świadkowej, druhny na ślubie
Sesja z gośćmi podczas wesela pod Wrocławiem

Mam nadzieję, żę tym poradnikiem o co zapytać fotografa podpowiedziałem Wam na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy. Ale pamiętajcie, że ostatecznie musicie czuć chemię z fotografem. To Wasz towarzysz i kompan w najważniejszym dniu. A przecież wtedy chcemy otaczać się najfajniejszymi ludźmi na świecie!

Jeżeli poczułaś coś miłego czytając ten wpis – napisz co mnie klikając w poniższy obrazek – a przedstawię Ci moją ofertę na zdjęcia ślubne.

Wspaniałego dnia,

Piotr Hołowienko – thisday.pl Fotografia Ślubna