Menu wegetariańskie na wesele | thisday.pl | Specjalista ślubny

dekaracja stołu weselnego tulipanyMenu wegetariańskie na weselu

Będą wegetarianinem w dniu swojego Ślubu chce się być spójnym i wolnym także w kwestii menu weselnego. Określone przez lokale gotowe do wyboru pakiety menu to najczęstsza opcja. Coraz częściej na weselach zdarza się, że niewielka część gości wymaga, ze względu na swój stan zdrowia czy styl życia innych posiłków. Restauracje proponują aktualnie liczne odstępstwa od standardowego – mięsnego i tłustego menu. Czy jest w nim miejsce na jedzenie wegetariańskie?

Wegetarianie wśród gości na weselu

Świadomość społeczeństwa na temat żywienia wzrasta. Liczne publikacje, książki oferują nam najróżniejsze diety i schematy żywienia. Ważna w odżywianiu jest konsekwencja. W związku z tym, wesele nie stanowi dla części gości odstępstwa od stosowania konkretnych zaleceń żywieniowych. Jeśli wśród naszych znajomych, rodziny są osoby, które potrzebują alternatywnych posiłków, trzeba pozyskać informacje od restauracji, co w takiej sytuacji mogą zaoferować. Zapraszając gości na wesele warto zapytać o preferencje dotyczące posiłków. I nie chodzi tu o listę życzeń każdego z gości. Musimy uwzględnić liczne ograniczenia dietetyczne, np. celiakię lub alergie na dane produkty, o których warto wiedzieć. Zazwyczaj goście nie robią problemu parze młodej i nie obarczają ich tymi informacjami, próbując samodzielnie uzyskać informacje od kelnerów lub wybierając sprawdzone produkty dostępne podczas wesela.

wegetariańskie menu wesele

Najprostsza alternatywą jest proponowanie dania wegetariańskiego, czyli dania bez mięsa. Lokale są przygotowane na takie ewentualności i jeśli sala weselna zorganizowana jest przy restauracji to dla kucharza nie stanowi problemu przygotowanie dodatkowej porcji z dostępnego w lokalu menu, nawet, jeśli gość weselny nie informował o tym wcześniej. Jeśli jedzenie przygotowywane jest tylko i wyłącznie według wcześniejszych ustaleń, naszego gościa czeka zastąpienie posiłku innym pożywieniem dostępnym na stole. 

Jak oznaczyć wegetarian przy stole weselnym

Z organizacyjnego punktu widzenia, aby ułatwić pracę kelnerom i nie doprowadzić do pomyłki, można gości weselnych, którym przysługuje inny posiłek, dodatkowo oznaczyć, np. kolorem winietki, wstążeczką na krześle lub posadzić tę grupę gości wspólnie przy jednym stole. Wszak temat do rozmów gwarantowany – łączy ich wegetarianizm.

Jedzenie wegetariańskie wcale nie musi być nudne. Kucharze potrafią skomponować przepyszne dania, budzące zazdrość nawet zagorzałych mięsożerców. Wbrew pozorom koszt takiego posiłku wcale nie jest wyższy od dania mięsnego. A pobudzona kreatywność i odejście od standardów szefa kuchni może zrodzić wspaniałą potrawę na talerzu weselnym.

słodki stół na weselu

Gotowe menu wegetariańskie na wesele:

 • tortilla z warzywami, zestawem surówek, 
 • lasagne ze szpinakiem i mozarellą,
 • krem z ciecierzycy, 
 • krem z borowików, 
 • cannelloni z kozim serem i sosem pomidorowym,
 • pierogi ruskie lub z kapustą i grzybami, 
 • papryka faszerowana,
 • sałatka z brokułów z serem feta i prażonymi migdałami,
 • deska serów z konfiturą z żurawiny,
 • panierowany ser z frytkami i surówkami, 
 • naleśniki ze szpinakiem, 
 • makaron zapiekany z sosem pomidorowym, 
 • placki ziemniaczane z sosem pieczarkowym i zestawem surówek.

słodki stół na weselu w krakowie

Wegetariański szwedzki stół weselny

Znając upodobania i różnorodność stosowanych diet u naszych gości, dobrym pomysłem może okazać się… szwedzki stół! Po pierwsze pozwala samodzielnie skomponować idealny posiłek,
a jednocześnie nie wymusza spożywania posiłku poprzez stawianie talerza z gotowym daniem pod nos. Dla części osób może wydawać się ten pomysł dość specyficzny – w końcu gości nikt nie obsługuje, serwując danie za daniem. Ma on jednak swoje plusy – pozwala zmniejszyć marnowanie jedzenia, nie wymusza konsumpcji wszystkich posiłków lub dań, za którymi nie przepadamy, pozwala ograniczyć wielkość porcji (nie każdy je tyle samo) i angażuje gości do wstawania zza stołu. 

Inaczej sprawa się ma z bardziej restrykcyjnymi dietami – nie zawsze lokal będzie przygotowany na zamiennik. Szczególnie jeśli nie było to wcześniej ustalone. Nie denerwujmy się, jeśli któryś z gości nie uprzedził nas w kwestii swojej specyficznej diety. Spróbujmy znaleźć rozwiązanie tak, aby każdy z nas zapamiętał ten dzień jak najlepiej.

Szukasz fotografa na ślub?

Nie wiesz ile kosztuje fotograf na wesele? Kliknij poniższy banner a wyślę Wam niezobowiązującą ofertę.

SHARE
Komentarze