Ślub i wesele w ciąży - porady położnej | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub w ciąży

Sesja brzuszkowa Między Deskami i nad Morzem 08

Jeszcze kilkanaście lat wstecz był to temat tabu i śluby, gdzie panna młoda była w ciąży niejednokrotnie odbywały się „po cichu”, aby nie wzbudzać skandalu i zgorszenia. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się aktualnie. O czym należy pamiętać, kiedy chcemy wziąć na swoje barki ciężar przygotowań ceremonii w tym wyjątkowym dla kobiety czasie?

Musimy zwrócić uwagę bardzo mocno na samopoczucie kobiety, która spodziewa się dziecka. Niekiedy ciąża może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jak nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie ciężkości. Czasami jednak ciężarna czuje się fantastycznie i wręcz rozkwita w trakcie 9 miesięcy. Jeśli kobieta czuje się na siłach, może zdecydować się na ślub i wesele w czasie ciąży. Warto, aby w kwestii tej wypowiedział się również lekarz lub położna, którzy sprawują opiekę nad kobietą podczas ciąży. Jeśli stan zdrowia mamy i dziecka na to pozwala – można rozpocząć przygotowania do ceremonii zaślubin. 

Informacja o ciąży może być dużym zaskoczeniem dla młodych rodziców i nie zawsze będzie ona wpływać na podjęcie decyzji o zalegalizowaniu związku. Dla części par jest to duża zmiana w życiu i nie planują w związku z tym nakładać na siebie kolejnych wyzwań, jakim jest organizacja ślubu i wesela. Chcą zaczekać i podjąć tę decyzję po narodzinach dziecka. Niekiedy względy rodzinne lub religijne powodują, że para odczuwa presję zawarcia sakramentu małżeństwa. Warto wtedy określić swoje potrzeby i dokładnie przeanalizować sytuację. Decyzja o zawarciu związku jest decyzją na całe życie. Część rodziców będzie chciała, aby dziecko przyszło na świat w małżeństwie. Dla części nie będzie to najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich decyzję o ślubie. Czasem ciąża natomiast jest po prostu motywatorem dla pary z wieloletnim stażem. 

Część par decyduje się na zalegalizowanie związku za pomocą ślubu cywilnego, tak, aby ułatwić formalności związane z narodzinami dziecka. Zaś w późniejszym czasie, już po narodzinach, decydują się na ślub kościelny.

W jakim miesiącu ciąży organizować ślub

Jeśli zdecydujemy się na ślub w czasie ciąży, najlepszym na to okresem będzie II trymestr, czyli ciąża na etapie 14 a 26 tygodnia. Wtedy większość dolegliwości mających miejsce w I trymestrze ustępuje, zaś powiększający się brzuszek nie jest jeszcze tak duży i uciążliwy jak w terminie porodu. Dodatkowo ślub w okolicach terminu porodu może niepotrzebnie stresować zarówno samą parę młodą, ale i gości, którzy będą sobie zadawać pytanie „a co jeśli zaraz zacznie rodzić?!”. Z racji różnych ciążowych dolegliwości warto brać pod uwagę wcześniejsze godziny rozpoczęcia ceremonii, np. 12.00. Pod koniec dnia możemy spodziewać się większej opuchlizny dłoni (uwaga na rozmiar obrączki!), stóp, a także zwiększonego zmęczenia. Nie warto więc odkładać uroczystości na późniejsze godziny, w końcu zależy nam na jak najlepszym samopoczuciu przyszłej mamy. Zaś pan młody powinien jeszcze intensywniej skupiać uwagę na kobiecie dbając o jej komfort i troszcząc się o jej potrzeby w trakcie wesela.

Ślub Kościelny w ciąży

W naszej parafii upewniamy się, czy proboszcz nie będzie robił problemów z udzieleniem sakramentu małżeństwa ciężarnej. Pamiętajcie, że możecie zawrzeć związek w innym kościele, jeśli sytuacja ta będzie utrudniona w waszej parafii. Jeśli brzuszek nie jest widoczny na tym etapie ciąży, nie macie obowiązku informować księdza. Zwróćcie jednak uwagę, że współżycie przed ślubem stanowi grzech i obowiązuje was spowiedź przedślubna, nie jest to więc informacja, którą będziecie ukrywać.

Wieczór panieński w ciąży

Niekiedy ciężarna przyszła panna młoda rezygnuje z wieczoru panieńskiego, który kojarzy się z huczną zabawą. Warto znaleźć inne rozwiązanie na świętowanie tego dnia i zaplanować wieczór pełen relaksu chociażby w SPA, gdzie kobieta będzie mogła znaleźć chwile wytchnienia i odprężenia. Jeśli kobieta woli zostać w domu, warto zorganizować chociażby wspólne gotowanie, a następnie konsumowanie pysznej kolacji bez napojów alkoholowych w babskim gronie, wypełnionym pogaduchami. Inna propozycja to kobieca sesja zdjęciowa – wspaniałe połączenie pięknego ciążowego brzuszka i najbliższych koleżanek panny młodej. Pojawiają się również propozycje organizacji imprezy typu baby shower wraz z wieczorem panieńskim, gdzie tematyka dotyczy oczekiwania dziecka, a także skupia się na kobiecie.

Sesja brzuszkowa Między Deskami i nad Morzem 09

Pomoc w organizacji wesela

Jeśli ślub stanowi dla przyszłej panny młodej duże wyzwanie i powoduje u niej stres, warto zastanowić się nad konsultantami ślubnymi, tzw. wedding planerami, którzy profesjonalnie zajmują się organizacją uroczystości. Polecane przeze mnie znajdziesz na podstronie z zestawieniem najlepszych wedding plannerek.

Mniej oficjalną formą uzyskania pomocy w organizacji ślubu jest pomoc waszych bliskich osób – rodziny i przyjaciół. Zlecając część zadań innym osobom zyskujecie również to, że osoby te poprzez swoje zaangażowanie będą odczuwały większą satysfakcję ze świętowania z wami czegoś, co było również ich udziałem. Warto, aby ostateczną decyzję miała zawsze para młoda tak, aby nie tworzyć wrażenia, że duża część przygotowań powstaje „poza plecami” , co może zadziałać przeciwnie – będzie stresowało niepotrzebnie pannę młodą.

Niewątpliwie ważnym czynnikiem w czasie całej uroczystości będzie możliwość wypoczynku przez kobietę. Zapewnienie pokoju hotelowego, w miarę możliwości oddalonego od hałasu.

Warto w tej sytuacji zamiast hucznego wesela, rozważyć opcję symbolicznego przyjęcia, obiadu po zawarciu ślubu. Może być to doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży, gdyż samo świętowanie nie spowoduje zarwania nocy, ograniczy znacznie hałas i pozwoli cieszyć się wielkim dniem bez potrzeby odpoczynku w zacisznym miejscu. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że takie świętowanie mniej obciąży budżet młodych rodziców, co w tej sytuacji może stanowić ważny argument.

naturalna panna młoda ślub bez bez

Jaką suknię ślubną wybrać będąc w ciąży

Wybierając suknię ślubną należy kierować się przede wszystkim wygodą. Aktualnie suknie  ślubne są przygotowywane również dla ciężarnych kobiet – potrafią swoim fasonem pięknie podkreślić rosnący brzuszek. Co ważne, nie należy decydować się na taką suknię zbyt wcześnie, wszak powiększający się obwód może wpływać istotnie na zmianę rozmiaru. Obawa o wybór koloru sukni nie powinna mieć miejsca, gdyż biel symbolizuje czystość… uczuć. Nie to więc nic wspólnego z zachodzeniem w ciążę przed ślubem. Jeśli stanowi to jednak problem dla panny młodej, można zdecydować się na odcienie typu ecru, beż czy kość słoniowa. Decydując się na obuwie stawiamy na wygodę i bezpieczeństwo – najlepiej sprawdzi się niewielki, ale stabilny obcas. Taniec dla ciężarnej nie jest przeciwwskazany. Warto zapamiętać, że nie powinniśmy w ciąży dążyć do przegrzewania organizmu i intensywnego wysiłku. Ciężarna panna młoda powinna unikać intensywnych podskoków i w miarę możliwości organizować odpoczynek pomiędzy zabawą na parkiecie. Po całej uroczystości natomiast zadbajmy o solidny wypoczynek. 

Artykuł został napisany we współpracy z niesamowitą położną – Anną Plaskota-Gładosz ze szkoły rodzenia polozna.net
oraz fundacji Medi3 

Jeżeli spodobał Ci się artykuł zostaw komentarz pod tym wpisem. Będzie mi bardzo miło poczytać coś od Ciebie. Może masz jakieś inne wskazówki, które umknęły mi przy pisaniu tego wpisu na bloga?

 

Zapraszam Cię również nafotograficzną sesję ciążową w studio.

 

SHARE
Komentarze