Jak zorganizować wesele w stodole? | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Jak zorganizować wesele w Stodole – rady praktyczne wady i zalety

słodki stolik na wesele moder artystyczne wypieki kraków

Dużo drewna, sielski klimat i swobodna atmosfera – jeśli szukasz miejsca na ślub, zdecyduj się na stodołę. Może ona stanowić świetną alternatywę dla bogato zdobionych sal weselnych. O czym warto wiedzieć organizując wesele w stodole?

Styl Vintage  boho czy rustykalny doskonale wpisuje się w takie miejsce. I wcale nie musi kojarzyć się negatywnie z wiejskim weselem, może zawierać elementy nowoczesne, które doskonale uzupełnią całość. Jeśli wystrój będzie zawierał jak najwięcej naturalnych elementów, będzie nadawał niepowtarzalnego, spójnego klimatu. Zieleń świetnie komponuje się z drewnem, warto więc wykorzystać ją razem z kwiatami, które można znaleźć na polskich łąkach.

Dekoracje na wesele w stodole

Sporą część dekoracji dla takiego miejsca można wykonać samodzielnie z posiadanych już przedmiotów. Duże lampiony, duża ilość kwiatów, elementy wykonane na szydełku, drobne lampki czy słoiki w formie świeczników to tylko część propozycji do wykorzystania.

Podziękowanie dla gości na weselu w stodole

Jeśli planujecie drobne upominki w ramach podziękowania, warto uwzględnić coś, co będziecie mogli wykonać samodzielnie lub zainwestować w hand mady, które świetnie zastąpią gotowe, szablonowe rozwiązania. Dżemy własnej roboty, domowe nalewki czy miód z pasieki naszego dziadka to doskonały pomysł na weselne podziękowanie. Świetnie sprawdzą się też sukulenty bądź nasiona i torf.

sesja ślubna

Jak zorganizować imprezę – wesele we własnej stodole?

Jeśli któreś z narzeczonych posiada babcię, ciocię na wsi, można spróbować dostosować takie miejsce na salę weselną. Może to jednak wymagać dużo czasu i wiele pracy. Za to efekt może być zaskakujący dla wszystkich, a w szczególności tych, którzy znają tą przestrzeń. Przygotowując takie miejsce musicie chociażby zadbać o jego uporządkowanie, zapewnić oświetlenie, czy wynająć przenośne toalety. 

Stara stodoła przystosowana jako miejsce na wesele.

Można odnaleźć również stodoły, które zostały przekształcone na sale weselne i od dawna tak funkcjonują. Dzięki temu zyskacie wiele udogodnień, jak np. zorganizowaną już na miejscu kuchnię, toalety z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych czy dekoracje. Ze względu na to, że miejsca takie nie dysponują ogrzewaniem, ich dostępność w roku to okres od około końca kwietnia do końca września. Warto wziąć to pod uwagę i zarezerwować termin wesela z dużym wyprzedzeniem, jeśli zależy nam na konkretnej dacie. 

Niekiedy jednak w takich miejscach będzie istniała konieczność zorganizowania cateringu wraz z obsługą kelnerów. Jeśli wybierzecie tę opcję, upewnijcie się, że będzie istniała możliwość podgrzania potraw oraz schłodzenia, np. tortu czy alkoholu.

Menu na wesele w stylu rustykalnym

Menu weselne w takim miejscu również powinno być spójne. Królować powinny mięsa, wędliny, domowe wyroby, sałatki jarzynowe, kiszone ogórki i domowe wina czy nalewki. Napoje warto umieścić w butelkach szklanych po oranżadach lub dzbankach zamiast plastikowych opakowań.  Tort podany na pięknej, drewnianej paterze lub w formie muffinek przeznaczonej dla każdego gościa to propozycja do wykorzystania na słodki poczęstunek. Warto użyć regionalnych potraw i przysmaków oraz postawić na sezonowo dostępne produkty.

Sesja ślubna / Afterwedding photoshoot 65

Kapela lub jazzband na wesele w stodole

DJ w takim miejscu nie zawsze będzie wpisywał się w nasz klimat. Lepszym pomysłem może okazać się kapela lub jazzband. Muzyka na żywo współgra z naturalnością. Jeśli więc zależy Wam na DJ-u, zastanówcie się czy stodoła jest rozwiązaniem dla was. 

Jak się ubrać na wesele w stodole?

Strój młodej pary powinien nawiązywać klimatycznie do miejsca. Zrezygnujmy z sukienek typu księżniczka czy diademu we włosach. Postawmy na naturalność! Sukienka w stylu boho, luźne, lekko pokręcone włosy, wianek i delikatny makijaż. Dla pana młodego proponujemy garnitur z marynarką w nieco innym kolorze niż spodnie, trampki zamiast sztywnych, eleganckich butów i obowiązkowo szelki do spodni! Panny młode niekiedy przerabiają suknie ślubne swoich babć lub mam, które wisiały zapomniane w szafie. Taka propozycja na pewno doskonale wpisze się w klimat wesela w stodole.

Atrakcje dla gości w weselnej stodole

Otwarta przestrzeń w okolicy stodoły pozwala na rozstawienie leżaków, krzeseł i miejsc do odpoczynku dla gości. Dodatkowo możemy zorganizować ognisko lub grilla i zaserwować naszym gościom nieco inne menu, które… sami przygotują! Dzięki temu zyskujecie nie tylko jeden z posiłków dla waszych gości, ale i atrakcję jednocześnie.

Co jak na weselu w stodole będzie padał deszcz?

Otwarta, naturalna przestrzeń może stanowić przeszkodę w przypadku kiepskiej pogody. Ulewa lub grad mogą pokrzyżować nam plany. Warto być na to przygotowanym, jeśli decydujemy się na wesele w stodole, gdyż część atrakcji z tego powodu może być trudna w realizacji. Niektóre ze stodół weselnych mają zabezpieczony dach – koniecznie sprawdźcie to podczas podpisywania umowy ze stodołą na wesele.

Stodoła może stanowić doskonałą alternatywę dla klimatyzowanych, bankietowych sal. Bliskość natury, luźniejszą atmosferę i naturalne otoczenie pokocha nie tylko para młoda, ale również ich goście.

SHARE
Komentarze