Jak zorganizować wesele w Stodole – rady, wady i zalety stodoły weselnej.

Jak zorganizować wesele w Stodole – rady praktyczne wady i zalety

Dużo drewna, sielski i naturalny klimat, swobodna atmosfera – jeśli szukasz miejsca na ślub, zdecyduj się na stodołę. Może ona stanowić świetną alternatywę dla bogato zdobionych sal weselnych. O czym warto wiedzieć, organizując wesele w stodole?

Styl Vintage, boho czy rustykalny doskonale wpisuje się w takie miejsce. I wcale nie musi kojarzyć się negatywnie z wiejskim weselem, może zawierać elementy nowoczesne, które doskonale uzupełnią całość. Jeśli wystrój będzie zawierał jak najwięcej naturalnych elementów, będzie nadawał niepowtarzalnego, spójnego klimatu. Zieleń świetnie komponuje się z drewnem, warto więc wykorzystać ją razem z kwiatami, które można znaleźć na polskich łąkach.

przygotowania wianek z żywych kwiatów na ślub i wesele w Olsztynie stodole

Dekoracje na wesele w stodole

Organizacja wesela w stodole skłania do tego, by wrócić do natury i wykorzystać takie elementy w dekoracjach. Co ciekawe, wcale nie musimy ich kupować, bo sporą część dekoracji na wesele w stodole będziemy mogli wykonać samodzielnie z posiadanych już przedmiotów. Duże lampiony, bukiety na stoły, elementy wykonane na szydełku, drobne lampki czy słoiki w formie świeczników to tylko część propozycji do wykorzystania.

Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ można również pomyśleć o własnoręcznie wykonanym bukiecie ślubnym, czy wianku na włosy, który nie dość, że świetnie sprawdzi się jako zamiennik welonu ślubnego, to jeszcze idealne wpasuje się w klimat wesela w stodole. Poza tym ta radość, że mamy własnoręcznie wykonane dekoracje, coś bezcennego…

Podziękowanie dla gości na weselu w stodole

Coraz więcej Młodych Par decyduje się na wręczenie drobnych upominków swoim gościom. Najczęściej sięgają po słodkości z pobliskich cukierni, czy magnesy i figurki, które na portalach aukcyjnych można nabyć w większej ilości. Jeśli Wy również planujecie drobne upominki w ramach podziękowania, to lepiej, żebyście uwzględnili coś, co będziecie mogli wykonać samodzielnie lub zainwestować w hand mady, które świetnie zastąpią gotowe, szablonowe rozwiązania.

Dżemy własnej roboty, domowe nalewki, samodzielnie wykonane ciasta z wróżbą, czy miód z pasieki naszego dziadka to doskonały pomysł na weselne podziękowanie. Świetnie sprawdzą się też sukulenty, nasiona i torf, czy własnoręcznie przygotowana płyta CD ze swoimi ulubionymi utworami.

Jak zorganizować imprezę – wesele we własnej stodole?

Jeśli któreś z narzeczonych posiada babcię, ciocię na wsi, można spróbować dostosować takie miejsce na salę weselną. Może to jednak wymagać dużo czasu i wiele pracy. Za to efekt może być zaskakujący dla wszystkich, a w szczególności tych, którzy znają tę przestrzeń. Przygotowując takie miejsce musicie zadbać o jego uporządkowanie, a w wielu przypadkach nawet może być koniecznie odmalowanie.

Poza tym stodoła na wesele musi być również odpowiednio oświetlona i zapewniać zespołowi weselnemu podłączenie się do prądu, ponieważ większość sprzętów bez tego nie będzie działała. Oczywiście nie możecie też zapomnieć o wynajęciu przenośnych toalet, ponieważ zwykle wiejskie stodoły nie mają ich na wyposażeniu.

Stara stodoła przystosowana jako miejsce na wesele.

Można odnaleźć również stodoły, które zostały przekształcone na sale weselne i od dawna tak funkcjonują. Dzięki temu zyskacie wiele udogodnień, jak np. zorganizowaną już na miejscu kuchnię, toalety z usprawnieniami dla osób niepełnosprawnych czy dekoracje. Ze względu na to, że miejsca takie nie dysponują ogrzewaniem, ich dostępność w roku to okres od około końca kwietnia do końca września. Warto wziąć to pod uwagę i zarezerwować termin wesela z dużym wyprzedzeniem, jeśli zależy nam na konkretnej dacie.

Niekiedy jednak w takich miejscach będzie istniała konieczność zorganizowania cateringu wraz z obsługą kelnerów. Jeśli wybierzecie tę opcję, upewnijcie się, że będzie istniała możliwość podgrzania potraw oraz schłodzenia, np. tortu czy alkoholu.

Menu na wesele w stylu rustykalnym

Menu weselne w takim miejscu również powinno być spójne. Królować powinny mięsa, wędliny, domowe wyroby, sałatki jarzynowe, kiszone ogórki i domowe wina czy nalewki. Napoje warto umieścić w butelkach szklanych po oranżadach lub dzbankach zamiast plastikowych opakowań. Tort podany na pięknej, drewnianej paterze lub w formie muffinek przeznaczonej dla każdego gościa to propozycja do wykorzystania na słodki poczęstunek. Warto użyć regionalnych potraw i przysmaków oraz postawić na sezonowo dostępne produkty, w szczególności na owoce, które są uwielbiane przez wszystkich.

słodki stolik na wesele moder artystyczne wypieki kraków

Kapela lub jazzband na wesele w stodole

Trudno sobie wyobrazić dobre wesele bez muzyki, szczególnie gdy odbywa się w takim klimatycznym miejscu jak stodoła. Wiele osób ma dylemat, czy zatrudnić kapelę, czy DJ. Jednak DJ w takim miejscu nie zawsze będzie wpisywał się w klimat miejsca. Jego praca polega na puszczaniu gotowej muzyki ze sprzętu, więc trudno tutaj o nawiązanie do natury, czy prostoty, która króluje w stodole.

Lepszym pomysłem może okazać się kapela lub jazzband. Muzyka na żywo współgra z naturalnością, sprawia też, że goście weselni o wiele lepiej się bawią i są w stanie wczuć się w panujący klimat, zwłaszcza jeśli kapela zachęca ich do wspólnej zabawy. Jeśli więc zależy Wam na DJ-u, zastanówcie się, czy faktycznie stodoła jest miejscem, w którym powinniście zorganizować wesele. W końcu znajdą się i inne oryginalne pomysły, które możecie wykorzystać.

Jak się ubrać na wesele w stodole?

Strój młodej pary powinien nawiązywać klimatycznie do miejsca. Zrezygnujmy z sukienek typu księżniczka, która błyszczy się od namiaru cekinów, ciężkiej biżuterii, czy diademu we włosach. Postawmy na naturalność! Sukienka w stylu boho, luźne, lekko pokręcone włosy, wianek na głowie, delikatna biżuteria i subtelny makijaż.

Dla pana młodego proponujemy garnitur z marynarką w nieco innym kolorze niż spodnie, trampki zamiast sztywnych, eleganckich butów i obowiązkowo szelki do spodni! Panny młode niekiedy przerabiają suknie ślubne swoich babć lub mam, które wisiały zapomniane w szafie. Taka propozycja na pewno doskonale wpisze się w klimat wesela w stodole, ale zanim zabierzemy się za przeróbki, lepiej na początek wykonać kilka szkiców.

Atrakcje dla gości w weselnej stodole

Otwarta przestrzeń w okolicy stodoły pozwala na rozstawienie leżaków, krzeseł i miejsc do odpoczynku dla gości. Dodatkowo możemy zorganizować ognisko lub grilla i zaserwować naszym gościom nieco inne menu, które… sami przygotują! Dzięki temu zyskujecie nie tylko jeden z posiłków dla waszych gości, ale i atrakcję jednocześnie.

Nie zaszkodzi również pomyśleć o jakichś zabawach, które różnią się od tych wykorzystywanych na przyjęciach weselnych. Możecie urządzić konkurs plecenia wianków, rozegrać mecz piłki nożnej, czy nawet inny sport, który jest bliski Wam, czy waszym gościom.

Co jak na weselu w stodole będzie padał deszcz?

Otwarta, naturalna przestrzeń może stanowić przeszkodę w przypadku kiepskiej pogody. Ulewa lub grad mogą pokrzyżować nam plany. Warto być na to przygotowanym, jeśli decydujemy się na wesele w stodole, gdyż część atrakcji z tego powodu może być trudna w realizacji. Niektóre ze stodół weselnych mają zabezpieczony dach – koniecznie sprawdźcie to podczas podpisywania umowy ze stodołą na wesele.

rustykalny ślub i wesele na Warmii Olsztyn Osada Dębowo

Fotograf na wesele w stodole

Wesele w tak wyjątkowej atmosferze wymaga tego, by było uwiecznione na zdjęciach. Dlatego, na etapie organizacji wesela warto pomyśleć o tym, kto będzie pełnił ten honorowy zaszczyt. Oczywiście możemy oddelegować kogoś z rodziny, czy przyjaciół, ale tylko wtedy, gdy jest to osoba doświadczona, która przy okazji dysponuje odpowiednim sprzętem, ponieważ nie każdy aparat, czy telefon komórkowy zapewni idealne ujęcia.

Dlatego, jeśli nie chcemy stracić okazji do uwiecznienia tego wyjątkowego dnia, jak i całej atmosfery, to naszym wyborem powinien stać się profesjonalny fotograf na wesele w stodole. Oczywiście jego wybór nie może być przypadkowy, ponieważ godny uwagi jest tylko fotograf ślubny, który ma bogate doświadczenie, ale i odpowiednie umiejętności, ponieważ praca w roli fotografa ślubnego różni się od pracy fotografa, który wykonuje portrety.

Tutaj liczy się umiejętność wyłapywania najpiękniejszych chwil, uczuć, czy emocji, a nie tylko uśmiechniętych twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywaniem zdjęć w czasie wesela w stodole zajął się ktoś, kto się po prostu na tym zna.

Podsumowując, stodoła może stanowić doskonałą alternatywę dla klimatyzowanych, bankietowych sal. Bliskość natury, luźniejszą atmosferę i naturalne otoczenie pokocha nie tylko para młoda, ale również ich goście. Wystarczy, że zastosujecie się do naszych wskazówek organizacyjnych i zyskacie szansę na jedyne w swoim rodzaju wesele, a także na piękną pamiątkę w postaci zdjęć.

 

sesja ślubna

Sesja ślubna / Afterwedding photoshoot 65

 

Komentarze