Poznajmy się.

Cześć! Jestem Piotr.

 

W moim życiu liczy się przede wszystkim Miłość i bycie twórczym.

 

 Na dodatek odkryłem, że Twórczość i Miłość chodzą ze sobą w parze.
Dlatego właśnie tu jestem.
Bo tworząc piękne zdjęcia i filmy ślubne mogę opowiadać historię Waszej Miłości.
Tak, abyście w każdej chwili w przyszłości mogli wracać do najpiękniejszego dnia w życiu.
piotr hołowienko fotograf ślubny thisday.pl warszawa olsztyn

Mówią, że jestem człowiekiem z lasu. Sprostowałbym, że z lasów i jezior – tych na Warmii. Moje ubrania wiecznie pachniały dymem wieczornych ognisk z przyjaciółmi i rozgniecionych na spodniach jagód. To właśnie dzieciństwo nauczyło mnie “czuć” otaczający świat, dzięki czemu jestem wrażliwy na ludzi ich emocje i wydarzenia.

Pamiętam wieczory, gdy rodzice zasłaniali prześcieradłem okna naszego mieszkania w bloku aby pokazać mi część ich świata, którego nie byłem w stanie pamiętać. Włączali wtedy rzutnik przezroczy (poszukajcie w Google – już się ich nie widuje, no może poza moim salonem gdzie zastąpił telewizor) i rozpoczynała się cała magia. Godzinami pokazywali zdjęcia ze wspólnych podróży w najdalsze zakątki świata. Kolej transsyberyjska, Tadź-Mahal, pustynia, miasta ZSRR. Do dziś pamiętam te slajdy. To właśnie dzięki fotografiom poznałem moich rodziców takimi jacy byli, zanim wpadli na pomysł, aby zaprosić mnie na ten świat.

Fotografia ślubna wiec jest dla mnie nie tylko sposobem na życie. Zdjęcia ślubne mają sens wtedy, gdy opowiadają historię. Reportaż ślubny to opowiadanie o Was dla Was z przyszłości, Waszych dzieci i ich dzieci. Album ślubny to właśnie dzisiejszy rzutnik przezroczy – pokazywany nie da Wam zapomnieć o tym jak szaleni, wspaniali i piękni jesteście w Tym Dniu.

Sam kiedyś byłem po drugiej stronie obiektywy. Zapierałem się, że nie umiem pozować.

Wy też nie musicie umieć pozować. Wystarczy, że umiecie się przytulać i chodzić za rękę. A nawet jak nie umiecie, to macie jeszcze kilka miesięcy, aby nadrobić zaległości i solidnie te przytulanie potrenować 😀

 

WSPÓŁTWORZĘ RÓWNIEŻ

Gdy mam zbyt mało rzeczy na głowie nerwowo przebieram nogami. Stąd te wszystkie dzieła, które współtworzę. Moją misją jest zostawienie świata nieco lepszym niż go zastałem. Zerknij na to co robię – być może zainspiruję i zmienię także Twój świat.

Pytania do fotografa i kamerzysty przed ślubem
Dzień Ślubu
Sesja ślubna
Przed ślubem
Po ślubie
Ślub za granicą i ślub międzynarodowy
Chcemy aby reportaż ślubny był dłuższy niż 12h.

Opowiedzcie mi o tym i na pewno wypracujemy optymalny czas trwania reportażu ślubnego.

Jak wygląda praca fotografa i kamerzysty w dniu ślubu?

Pracę rozpoczynamy zwykle od końcówki makijażu ślubnego - dopiero wtedy zdjęcia mają wyjątkowy charakter i nie musimy martwić się rozmazanym korektorem czy pudrem na policzku. Potem fotografujemy detale - suknie ślubną, biżuterię ślubną, garnitur na wesele, obrączki i bukiet ślubny. Następnie jesteśmy w Kościele lub USC kilkanaście minut przed Wami aby przygotować się do ujęć oraz powiedzieć Księdzu lub Urzędnikowi o naszych dokumentach uprawniających nas do pracy podczas ślubu. Zostajemy z Wami podczas dalszych wydarzeń i jesteśmy z boku - często jak wspominają Pary Młode - zupełnie niewidoczni :)

Jaki makijaż na ślub?

Na zdjęciach najlepiej prezentuje się nieco mocniejszy makijaż niż zwykle. Kontrastowe koloru lub ciemne kreski pozwalają wydobyć więcej szczegółów na zdjęciach. Ujęcia mają to do siebie, że zawsze nieco gubią szczegóły widziane ludzkim okiem.

Detale

Ważne aby na zdjęciach pokazać reportaż z całego dnia – opowiedzieć historię ślubne i uzupełnić ją zdjęciami detali ślubnych takich jak buty ślubne, biżuteria ślubna, kwiaty na ślub, rustykalne dekoracje Sali ślubnej. Te wszystkie zdjęcia ślubne utworzą potem piękny album ślubny lub fotoksiążkę ślubną.

Podział zadań dwóch fotografów na ślubie

Gdy Para Młoda chce pokazać dzień z dwóch perspektyw lub wesele będzie dla dużej ilości gości (powyżej 200) warto pomyśleć o drugim fotografie. Wtedy jako zespół pokazujemy pewne sceny z dwóch perspektyw - skupiając się na Młodej Parze i w tym samym czasie na reakcji gości np. na piękny pierwszy taniec na weselu.

First look w sukni ślubnej.

Gdy Pan Młody widzi Pannę Młodą pierwszy raz w sukni ślubnej tworzy się coś niesamowitego w powietrzu. To bardzo intymny moment, który radzę przeżywać tylko we troje - Para Młoda z fotografem. Szkoda aby tak emocjonująca chwila była zepsuta przez tłum gości cisnących się w miejscu przygotowań. Pomyślcie aby zorganizować ten moment gdzieś w ogrodzie - pomogę Wam w tym.

Ślub kościelny a cywilny.

Ślub cywilny trwa tylko kilkanaście minut do pół godziny. Jest bardzo formalnym wydarzeniem, w którym jest bardzo mało przestrzeni i czasu na emocje. Mimo tego starajcie się na kilka minut przed uroczystością nastroić i nie bać się okazywać emocji w urzędzie.

Zdjęcia grupowe z rodziną na ślubie.

Najlepszym czasem na zdjęcie grupowe jest moment wyjścia z Kościoła lub Urzędu. Wtedy wykonuję zdjęcie wszystkich gości. Na zdjęcia z częścią rodziny czy przyjaciół proponuję już miejsce wesela. Świetnie nadają się do tego schody lub lobby w pałacach, zamkach czy innych venue ślubnych.

Kiedy zacząć przygotowania do ślubu?

Najlepiej rozpocząć je około 3-4 godziny przed godziną ślubu ale ubieranie się pozostawić na ostatnią godzinę przed ślubem - zaoszczędzi to Wam niebezpieczeństwa pobrudzenia sukni ślubnej lub koszuli na ślub.

Ile kosztuje sesja ślubna?

Na cenę składa się kilka czynników - między innymi czas i odległość dojazdu w wymarzone przez Was miejsce. Napiszcie mi o waszych marzeniach dotyczących sesji a dopasuję cenę do Waszych potrzeb.

Ile dostaniemy zdjęć z sesji ślubnej?

Aby opowiedzieć historię sesji ślubnej wystarcza około 30 zdjęć. Jest to optymalna ilość aby zdjęcia nie nudziły a przywoływały emocję.

Jak wygląda sesja ślubna?

Na sesję ślubną umawiami się kilka tygodni wcześniej. Jedziemy wtedy wspólnie w miejsce pleneru ślubnego i pracujemy chodząc i zatrzymując się w atrakcyjnych lokalizacjach. Na początku sesji wprowadzam Was w szczegóły współpracy i powoli buduję atmosferę sprzyjającą intymności. Zwykle sesja taka trwa ok 2h i jest to zupełnie wystarczający czas aby zrobić piękne zdjęcia sesji ślubnej.

Gdzie zrobić sesję poślubną?

Sesję poślubną proponuję zrobić w naturze lub miejskim klimacie. Świetnym pomysłem jest zrobienie sesji w górach lub za granicą łącząc ją z fajną wspólną wycieczką lub podróżą poślubną.

Jaka jest różnica sesji w dniu ślubu a sesji w innym dniu?

W dniu ślubu namawiam Parę Młodą aby czasem zrezygnowała z deseru i przed zachodem Słońca wyszła ze mną zrobić kilka intymnych zdjęć w Jego blasku. W dniu ślubu żyją w Was emocje tak duże i nie do powtórzenia, że szkoda z nich rezygnować.

Sesja zdjęciowa ślubna za granicą.

Jeżeli jesteście mega pozytywną Parą Młodą i nie boicie się wyzwań a jest w Was serce podróżnika to zaproście mnie na wyjazd razem z Wami - zrobię Wam piękną pamiątkę w postaci zagranicznej sesji ślubnej na całym świecie - w Wiedniu czy na Szeszelach - nie mam ograniczeń!

Jaka jest cena za film ślubny?

Cena za film ślubny to inwestycja ponad 3000zł - wszystko zależy od wybranych opcji - długości filmu, dodatkowego drugiego operatora lub ujęć z drona. Wszystko dopasuję gdy napiszecie mi czego oczekujecie od filmu - Wasze potrzeby to nasz priorytet.

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Cena za zdjęcia ślubne to inwestycja ponad 3000zł - wszystko zależy od wybranych opcji - dodatkowych ujęć, dodatkowego drugiego fotografa, czasu trwania i miejsca reportażu. Wszystko dopasuję gdy napiszecie mi czego oczekujecie od zdjęć ślubnych - Wasze potrzeby to nasz priorytet.

Czy cena za fotografa i kamerzystę zawiera koszt dojazdu?

Ceny podane wyżej zawierają dojazd do miast takich jak Kraków, Kielce, Lublin oraz w obrębie Rzeszowa - gdzie obecnie mieszkam.
Dojeżdżamy na wesela we wszystkie części kraju a nawet jak możecie zobaczyć w portfolio ślubne wykonujemy zdjęcia ślubne w Anglii więc zrobienie filmu ze ślubu za granicą też nie stanowi ograniczeń.
Do wesel poza podanym okręgiem doliczamy koszt benzyny ale nie są to wielkie kwoty (mam ekonomiczne auto ;) ) Z życia biorąc prawie 95% wesel wiąże się z dalszym wyjazdem więc nie bójcie się, że przerazi mnie odległość.

Co zawiera film ślubny?

Film ślubny standardowo podzielony jest na etapy - przygotowania, ceremonię, początek zabawy z pierwszym tańcem i dalej weselem. Całość wieńczy teledysk ślubny video jako skrót z całego wesela.

Kiedy trzeba rezerwować fotografa lub kamerzystę na wesele?

Warto pomyśleć o tym rezerwując termin w Kościele i sali weselnej. Ale nie wcześniej niż 2 lata przed ślubem. Trzymamy się zasady, że umowę podpisujemy maksymalnie 2 lata przed ślubem ponieważ nie mamy pewności ile za dwa lata będą wynosiły koszty prowadzenia biznesu, podatki czy choćby ceny albumów i odbitek. Kto pierwszy potwierdzi mi termin rezerwacji - ten może być pewny o naszej współpracy w dniu ślubu.
Sesje narzeczeńskie i ślubne wykonuje się w dniach innych niż ślub - dzięki temu nie musicie z takim wyprzedzeniem ich rezerwować a my często dopasowujemy się do Was.

Czy dojeżdżacie do …?

Tak :D Dojeżdżamy, dolatujemy czy dopływamy! :)

Czy warto zrobić sesję narzeczeńską? Po co zdjęcia z sesji narzeczeńskiej?

Sesja narzeczeńska jest doskonałą okazją abyśmy się poznali a przyszła Para Młoda oswoiła z dźwiękiem migawki aparatu fotograficznego. Jest też świetnym początkiem historii reportażu ślubnego oraz pomysłowym prezentem dla najbliższych, który możecie dać podczas zapraszania na wesele.

Umowa - fotograf ślubny i kamerzysta na wesele

Podstawą formalą pracy fotografa jest umowa z Parą Młodą. Jest ona przygotowana w jasny sposób i uwzględnia potrzeby obu stron umowy. Reguluje kwestie ilości i terminu oddanych zdjęć jak również tego co wchodzi w pakiet usług. Umowa zwiera w sobie informację o zadatku, który jest potrzebny dla zarezerwowania terminu usług ślubnych.

Jesteśmy zdecydowani na wybór fotografa i kamerzysty na wesele. Jaki jest następny krok?

Gdy już doszliście do wniosku, że będę najlepszą osobą aby uwiecznić Wasz ślub napiszcie mi co chcecie uzyskać jako efekt końcowy a ja przygotuję dla Was umowę. W 90% przypadków podpisujemy umowę pocztowo jednak jeżeli jest taka możliwość warto poznać się na kawie lub przez Skype.

Czy podczas podpisania umowy musimy wybrać konkretne albumy?

Nie, ten wybór zostawiam dla Was po ślubie gdy już dostaniecie zdjęcia. Pokażę Wam dostępne rozwiązania albumów i fotoksiążek z najwyższej półki. W porozumieniu z drukarnią mam dla Was również pakiety promocyjne przy zakupie od 3 sztuk albumów.

Konsultant ślubny a wybór fotografa i operatora video na ślub.

Często kiedy Pary Młode zatrudniają do pomocy Konsultanta Ślubnego to jemu przekazują odpowiedzialność za wybór najlepszej ekipy foto-video na ślub. Czasami powstaje wtedy problem, że Para Młoda nie zna usługodawców do dnia ślubu. Nalegam aby w takich sytuacjach starać się spotkać i poznać abyśmy w dniu ślubu byli dla siebie jak dobrzy znajomi a nie obce osoby.

Co dostaniemy od fotografa ślubnego? Ile dostaniemy zdjęć ślubnych?

Efektem końcowym naszej współpracy jest zestaw 300 zdjęć z dnia ślubu. Zdjęcia od przygotowań w waszym domu przez ceremonię, mini sesję w dniu ślubu do zabawy włącznie.

Co dostaniemy od operatora filmowego na ślub? Jak długi jest film z wesela?

Otrzymujecie film z całego dnia, który może być ubogacony o ujęcia wykonane podczas sesji filmowej poślubnej, która nadaje niepowtarzalny klimat video ślubnego. Całość filmu to ponad 30 minut materiału zakończone teledyskiem ślubnym.

W jakim terminie dostaniemy zdjęcia ze ślubu?

Umowa określa czas kilku miesięcy - wśród fotografów jednak panuje zdanie, że wszystkie reportaże z sezonu ślubnego warto oddać do Świąt Bożego Narodzenia - nawet te z Października czy Listopada :)

Ile czasu czekacie na film z wesela?

Film ślubny przy montażu i koloryzacji wymaga zdecydowanie więcej pracy niż zdjęcia - średni czas oczekiwania na film to około 3 miesięcy.

Kto wybiera zdjęcia do albumu ślubnego?

Jako profesjonalista ja wybieram zdjęcia i układam je w historię - tak aby album ślubny czytało się jak dobrą książkę. Jednak ostatecznie macie wpływ na poszczególne kadry, które zamieszczam w albumie po zobaczeniu mojej propozycji.

Chcemy aby nasze zdjęcie nie były publikowane w internecie.

Dla Waszej prywatności jest taka możliwość - ważne jest abyście napisali to od razu przy zapytaniu o ofertę ślubną. Zdjęcia na stronie to tak naprawdę jedyna reklama moich usług - zresztą sami dobrze wiecie bo dzięki temu, że inne pary zgodziły się na ich publikacje Wy możecie zdecydować się na to abym był Waszym Fotografem Ślubnym.

Czy macie kopie zapasowe zdjęć po ślubie?

Tak. W tym zawodzie bezpieczeństwo kopii jest szcególne. Zaraz po ślubie jeszcze tej samej nocy tworzę dwie kopie zapasowe na innych urządzeniach i dysku tak aby nie stracić danych. Po oddaniu zdjęć i filmu ślubnego przechowuję zdjęcia przez około dwa miesiące.

Czy możemy dostać wszystkie zdjęcia ze ślubu?

Jest taka możliwość aby dostać "surowy" materiał zdjęciowy ze ślubu za dodatkową opłatą. Jednak trzeba mieć świadomość, że takie pliki można porównać do składników spożywczych w kuchni. Są one tylko początkiem do przygotowania potrawy. Aby zdjęcie było efektywne i piękne potrzeba drogich licencji na programy oraz mocnego sprzętu oraz umiejętości wywołania i obróbki zdjęć.

Ślub międzynarodowy

Zdażało mi się być na międzynarodowych ślubach. Ślub australijski, polsko-niemiecki, polsko-brytyjski, ślub rodem z Dubaju i Iranu czy ślub polsko-hinduski to były niesamowite przygody, do których udziału byłem zaproszony. Mówię płynnie po angielsku więc bariera językowa nie stanowi problemu.

Sesja zdjęciowa ślubna za granicą

Jeżeli jesteście mega pozytywną Parą Młodą i nie boicie się wyzwań a jest w Was serce podróżnika to zaproście mnie na wyjazd razem z Wami - zrobię Wam piękną pamiątkę w postaci zagranicznej sesji ślubnej na całym świecie - ślub w Tajlandii, Włoszech, Santorini czy na Szeszelach - nie mam ograniczeń!

Ślub za granicą

Również wykonuję zlecenia ślubu za granicą. Piękne widoki i niesamowita pogoda sprzyja organizacji ślubów za granicą. Z chęcią podejmę się zrobienia zdjęć i filmu ze ślubu za granicą.

Fotograf mówiący w obcym języku

Mówię płynnie po angielsku więc bariera językowa nie stanowi problemu.