Wesele odwołane z powodu kwarantanny i koronawirusa - co z zadatkiem i zaliczką? | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

ślub watykan anny kościół rzym polski

Hej! Jest marzec 2020 i rząd właśnie wprowadził wyjątkowy stan ze względu na Koronawirus.

Dostaję telefony od Par, które wspominają, że muszą odwołać wesele czy sale weselne muszą odwołać ślub. Pojawia się teraz pytanie:

Czy zadatek i zaliczka są zwracane z powodu odwołania wesela spowodowanego epidemią koronawirusa?

W świetle prawa ta wyjątkowa sytuacja wygląda tak, że żadna strona umowy nie jest winna niewywiązania się z umowy. Wg art. 394 § 3 KC:

W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Co zrobić gdy wesele jest odwołane z powodu Koronawirusa?

Przede wszystkim usiąść i opracować plan działania. Po pierwsze skontaktować się z salą jakie alternatywne terminy proponują. Pomyślcie o weselu w tygodniu – nie koniecznie w sobotę.

Gdy już macie daty zadzwońcie do swoich usługodawców i przedstawcie im sytuacje. Wyjdźmy z tej sytuacji Win-Win. Każdemu zależy na swoich parach i przepływie finansowym. Znajdziemy wspólne rozwiązania. Nie wyobrażam sobie jako fotograf trzymać się przy tym, jak to widzę na niektórych grupach fotograficznych, że „to Para może zrobić wesele na 3 osoby – to nie mój problem – ja sfotografuję taką uroczystość i należy mi się wynagrodzenie nawet jak wesele się nie odbędzie”. Jasne sam miałem 15 Kwietnia fotografować ślub w Rzymie i już poczyniłem koszty zakupu biletów lotniczych i noclegu w Rzymie. Mam nadzieję, że Linie Lotnicze i Hotele będą równie empatyczne jak ja i otrzymam zwrot tej niebagatelnej sumy pieniędzy.

Jeśli Wasi usługodawcy nie mogą z Wami być w nowych terminach poproście ich o polecenie kogoś (mamy grupy wymian terminów ślubnych na na pewno znajdzie się ktoś dobrej jakości kto będzie mógł być z Wami). Tak wszyscy na tym wygramy. Musimy w tym ciężkim czasie być wspólnotą i sobie pomagać. Na tym ma polegać konkurencja – na wspólnym dbaniu o wspólny kawałek tortu.

Trzymacie się drogie Pary Młode i usługodawcy Ślubni!

Piotr – www.thisday.pl 

SHARE
Komentarze