Ślub i wesele Zero Waste | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub i wesele zero waste

Modna ostatnio filozofia życia zero waste zaczęła się również pojawiać w branży ślubnej. Czym jest zero waste i jak można zorganizować ślub i wesele w ten sposób?

Zero waste to styl życia polegający na ograniczeniu produkcji śmieci do minimum, ograniczeniu marnowania, co ma działanie wpływające na ochronę środowiska. Zakłada używanie wielorazowych opakowań, materiałów do ponownego wykorzystania. Nie znosi plastiku, rzeczy jednorazowych i usług prowadzących do dużej produkcji odpadów. 

Niezależnie od branży i rodzaju usług, warto kierować się zasadami „5 R” – skróty od angielskich nazw. To dość łatwe do zapamiętania sedno działania w duchu zero waste. Spróbuję zasadę tę przełożyć na branżę ślubną.

Zasady „5 R” – refuse, reduce, reuse, recycle, rot

Refuse, czyli odmawiaj – zrezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz i które generują dużą ilość odpadów

Przykłady: zrezygnuj z  tacek, plastikowych talerzyków, jednorazowych opakowań, np. na gościńce, balonów, słomek do picia (zastąp je metalowymi wielorazowymi, jeśli ich użycie jest konieczne), na targach ślubnych nie zbieraj dużej ilości ulotek – lepiej rób im zdjęcia i skup się tylko na tych usługach, którymi wykazujesz znaczne zainteresowanie. De dekoracji pomieszczeń użyj materiałów, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłości, np. świeczniki ze słoików, latarenki ze słoików zawieszone na sznurkach, drewniany, rzeźbiony napis „Para Młoda”, itp.

Reduce – ogranicz niezbędne akcesoria do minimum – używaj tylko tego, co naprawdę potrzebne

Na przykład: podczas wyboru dekoracji warto kierować się zasadą, że mniej znaczy więcej. Subtelne dekoracje, które stworzycie sami pozwolą wam jeszcze mocniej doceniać piękny klimat waszego wesela, zaimponują gościom, a co najważniejsze mogą stać się piękną pamiątką do ponownego wykorzystania. Pamiętaj, że mniejsza ilość dekoracji to również więcej oszczędności. Minimalizm pomaga zachować również estetykę i cieszy oko. Prostota jest zdecydowanie na czasie. Ma to znaczenie również w strojach pary młodej. Nie warto decydować się na liczne ozdoby, które pasują jedynie do sukni ślubnej, a nie będą mogły zostać już więcej wykorzystane. Być może swoją wymarzoną suknię ślubną odnajdziesz w komisie sukni ślubnych? Oprócz względów finansowych, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, gdyż część komisów przyjmie Twoją wybraną suknię ponownie po uroczystości. Konfetti nie jest obowiązkowym punktem w przyjęciu weselnym, ale jeśli nie wyobrażasz sobie wesela bez niego, spróbuj postawić na płatki róż lub bańki mydlane.

przygotowania wianek z żywych kwiatów na ślub i wesele w Olsztynie stodole

Reuse – skorzystaj z tego, co już masz pod ręką

Przykłady: świeczniki wykonane ze słoików, lampki ozdobne, które wiszą w sypialni mogą tworzyć świetne tło dla stolika pary młodej. Pojemniki do przechowywania żywności możesz pięknie ozdobić i przekazać w nim gościńce – które mogą stanowić dla części gości prezent, dla innych zaś będą pretekstem do odwiedzenia was po weselu. Możesz skorzystać też z opakowań biodegradowalnych. Drewniane tace mogą świetnie sprawdzić się jako elementy dekoracyjne, a po ślubie możesz przerobić je chociażby na piękny kawowy stolik. Świetnym pomysłem jest również przejrzenie własnej biżuterii i znalezienie pojedynczych, może zagubionych kiedyś kolczyków, ozdób, z których nie korzystamy, a które złotnik będzie mógł przerobić na piękną parę obrączek. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzicie, ale nadacie im wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Wybierając buty do ślubu warto wybrać takie, które będzie można założyć do wielu garniturów (pan młody) oraz sukienek (panna młoda). 

Recycle – wykorzystaj ponownie – nadaj nowe życie przedmiotom codziennego użytku

Przykłady: butelki, które mogą zastąpić tradycyjne wazony, słoiki w formie świeczników, koszyki wiklinowe mogą stanowić piękną dekorację. Piękne, modne wyplatane makramy mogą jednocześnie stanowić rustykalne tło – podczas wesela dla stolika pary młodej, a później – mogą dekorować ścianę za łóżkiem w sypialni. Po przyjęciu weselnym zostanie na pewno sporo jedzenia. Pomyśl o tym wcześniej organizując pojemniki, które wykorzystujesz na co dzień – duże słoiki, garnki lub pojemniki wielorazowego użytku. W większych miastach istnieją inicjatywy pomagające bezdomnym i ubogim, które zabiorą pozostawione jedzenie wprost od kuchni po imprezie. To na przykład rzeszowska Jadłodzielnia fundacji Zupełne Dobro czy Warszawskie jadłodzielnie.

delikatna i sensualna panna młoda w dniu ślubu na sesji zdjęciowej w ogrodzie

Rot – nie marnuj jedzenia

Na pożegnanie gości często pojawiają się gościńce, czyli ciasta zapakowane jako słodkie podziękowanie. Jeśli widzisz, że na uroczystości zostało dużo jedzenia, śmiało wręczaj gościom również owoce lub napoje.  Jeśli to możliwe – pozostałe jedzenie wykorzystaj na następny dzień na poprawiny lub grilla, obdaruj najbliższych sąsiadów jedzeniem. Jeśli chodzi o ilość potraw na weselach, zwykle przesadzamy, bo boimy się, że zabraknie i goście będą mieli powód do niezadowolenia. Warto zdać się na pomoc dobrego organizatora – wedding plannera lub osobę, która odpowiada za organizację wesel w lokalu i ma w tym zakresie duże doświadczenie. Innym pomysłem na ograniczenie marnowania jedzenia, jest organizacja wesela w formie stołu szwedzkiego. Goście nakładają sobie taką porcję, jaką są w stanie zjeść. Z dań korzystają o porze, w której potrzebują jeść. Często porcje rozdawane są o konkretnych godzinach, część weselników jeszcze nie jest głodna, nie lubi danej potrawy lub jedynie ją napoczyna, przez co później cała potrawa trafia do kosza. Oferując jedzenie w formie stołu szwedzkiego nie tylko ograniczymy marnowanie jedzenia, ale również ilość zużytych naczyń czy wody przeznaczonej na czyszczenie ledwo co ruszonych talerzy.

Zero waste na ślubie rustykalnym

Zasada zero waste bardzo mocno koreluje z weselem w stylu rustykalnym, folkowym. Wesela w stylu wiejskim skupiają się na naturze, przedmiotach wielokrotnego użytku oraz nadaniu nowego życia starym przedmiotom. Wykorzystane na tę okoliczność dekoracje mogą następnie tworzyć fantastyczny klimat w naszym przydomowym ogrodzie lub sypialni.

Rada dla osób o mocnych nerwach i przekonaniu, że dbanie o środowisko jest ważne. Można zrezygnować z zaproszeń tradycyjnych, papierowych, zamiast tego zaprosić gości drogą elektroniczną przygotowując piękną prezentację lub kartkę wirtualną. Można dodać informację, w której napiszecie, że zamiast pokrywać koszty papierowych zaproszeń – przeznaczycie te pieniądze na zasadzenie drzewa.

Możecie też wydrukować zaproszenia na papierze z recyklingu – tak jak moje wizytówki. Sam staram się redukować w życiu marnotrastwo choćby w taki mały sposób jak przez stworzenie wizytówek fotografa ślubnego z papieru ekologicznego.

Prezent na ślub w stylu zero waste

Najbardziej niesamowita propozycja w duchu zero waste jaką można spotkać w Internecie to pomysł na prezent dla pary młodej. Jest to „voucher do krawcowej, która przerobi suknię ślubną na woreczki wielorazowego użytku (takich woreczków można potem używać w sklepach zamiast małych foliówek, np. do zapakowania pieczywa czy owoców i warzyw na wagę)”. Co wy na to?

Ślub zero waste może być nie lada wyzwaniem dla narzeczonych, ale z pewnością goście docenią wspaniała ideę i jeśli młoda para będzie chciała, śmiało może wciągnąć w przygotowania i pozyskiwanie dekoracji swoich gości.

SHARE
Komentarze

W duchu zero waste mogą występować także akcesoria modowe. Dla kobiet mogą to być ultralekkie kolczyki z naturalnych ptasich piór, dla mężczyzn eleganckie muszki z ptasich piór, tworzone specjalnie z myślą o takich okazjach, jak wesele.
Ptasie pióra to świetny przykład jak można nie marnować najpiękniejszych darów natury. Oczywiście pod warunkiem, że są pozyskiwane legalnie i etycznie – wyłącznie z legalnych źródeł i tylko z naturalnego procesu pierzenia się ptaków. Skoro ptaki okresowo same gubią pióra, marnotrawstwem jest to, że większość hodowców je po prostu wyrzuca. A można stworzyć z nich tak wiele i dać im nowe życie. To materiał nie tylko bardzo ładny i efektowny, ale przy odpowiedniej technice jest wyjątkowo wytrzymały… tak zaprojektowała go sama natura.
W Polsce producentem takich akcesoriów jest np. firma Zuzzo (www.zuzzo.pl). Rzemieślniczo i wyłącznie ręcznie tworzy unikatowe muszki i pasujące do nich piny (przypinki). Szczególnie polecam rzut oka na dział mody ślubnej.
Filozofia zero waste może znaleźć zastosowanie także w wysoce eleganckiej modzie – warto zmienić standardowy sposób myślenia.