Jak zorganizować ślub kościelny i wesele za granicą | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub Kościelny i wesele za granicą 

Wiele osób marzy o ślubie i weselu za granicą, inni z racji mieszkania na stałe poza granicami kraju decydują się na zawarcie małżeństwa poza Polską. Zorganizowanie wesela i znalezienie fotografa na ślub za granicą na odległość może stanowić nie lada wyzwanie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie formalności będą potrzebne do załatwienia przez parę młodą.

ślub watykan anny kościół rzym polski

Zgoda proboszcza na ślub w innej parafii

Aby ślub zawarty za granicą mógł zostać uznany za kościelny, konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza na przystąpienie do sakramentu poza rodzinną parafią. Ma to znaczenie nie tylko przy przyjęciu sakramentu poza granicami kraju, ale dotyczy każdego ślubu poza parafią rodzinną, np. w innej miejscowości bądź województwie na terenie Polski. Zgoda ta ważna jest przez 3 miesiące, należy postarać się o nią w momencie, kiedy będzie znany już termin ślubu. Uzyskanie zgody od proboszcza będzie wymagało osobistego zgłoszenia się do parafii – Was lub Waszych bliskich, np. mamy lub taty. Pamiętajcie, że według prawa kanonicznego, ślub kościelny może odbyć się wyłącznie na terenie kościoła (odmiennie niż ślub humanistyczny czy cywilny). 

Zapowiedzi przedślubne w przypadku wesela za granicą

Pomimo, iż ślub nie odbędzie się w waszej parafii, to w miejscu tym muszą zostać wygłoszone zapowiedzi przedślubne. Najczęściej jest to dwu lub trzykrotne ogłoszenie w wyznaczonych datach, podczas którego ksiądz w ogłoszeniach parafialnych informuje innych o chęci zawarcia przez Was związku małżeńskiego. Dodatkowo zapowiedzi są często dostępne na tablicy ogłoszeniowej danej parafii lub stronie internetowej. Zapowiedzi wygłaszane są po to, aby każdy, kto wie o przeszkodzie w zawarciu przez was ślubu, mógł wcześniej o tym poinformować. Jeśli mieszkacie poza granicami kraju, nie musicie osobiście zgłaszać się do parafii, możecie skontaktować się telefonicznie lub przez Internet. Możecie również dopełnić tej formalności podczas uzyskiwania zgody od proboszcza.

para młoda w rzymie idąca na ślub za granicą

Kurs przedmałżeński przed ślubem za granicą

Niezależnie od miejsca planowania ślubu, kolejnym ważnym przygotowaniem jest kurs przedmałżeński. W Polsce kursy te prowadzone są przez parafie w różnej częstotliwości. Każdy kurs może różnić się też czasem trwania. Jeśli potrzebujecie przygotowania niezbyt mocno rozciągniętego w czasie, można wybrać się na kurs przedmałżeński organizowany w różnych miejscowościach w formie 2-3 zjazdów weekendowych. Dodatkowo wymagane są wizyty w poradni małżeńskiej.  

Ksiądz udzielający ślubu za granicą

Należy również znaleźć za granicą księdza, który udzieli Wam ślubu (pomocne będą polskie placówki dyplomatyczne). Będzie mógł tego dokonać po otrzymaniu delegacji od proboszcza waszej rodzimej parafii. To ten ksiądz będzie rozmawiał z wami i sporządzał „Protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa”. Podczas tej rozmowy ksiądz uzyska od was wszystkie niezbędne dane potrzebne do udzielenia sakramentu małżeństwa. Przykładowe pytania, na które warto się przygotować i wcześniej o nich porozmawiać to m.in. chęć posiadania potomstwa czy powód zawarcia małżeństwa. Na spotkanie to trzeba poświęcić około 45 minut.

Spowiedź przedślubna za granicą

Narzeczonych czeka dwukrotna spowiedź. Druga z nich zalecana jest dzień przed ślubem lub w dniu ślubu. Obydwie spowiedzi muszą zostać udokumentowane i dołączane są do pozostałych dokumentów sporządzanych przez księdza. 

Pomoc w organizacji przez Wedding Plannera lub biuro podróży

Biura podróży angażują się w organizację nie tylko ślubów cywilnych za granicą, ale również i kościelnych. Warto zapoznać się z ofertą, być może ułatwi wam to przygotowania. Część biur zapewni wam jedynie miejsce na ślub, inne zaś pomogą w kontakcie z osobą duchowną i dokonaniu formalności. Pamiętajcie jednak, że z racji waszych podpisów i osobistych zgód spora część formalna będzie i tak po waszej stronie. Często w takim przypadku warto do organizacji ślubu zatrudnić Wedding Planner’kę.

Przygotowanie duchowe

Pamiętajcie, że zawarcie sakramentu małżeństwa to przede wszystkim wasze osobiste przygotowanie duchowe, wewnętrzne do tego wydarzenia. Warto poświęcić czas na rozmowę ze swoją drugą połową na temat waszych odczuć, perspektywy życia razem i przede wszystkim zrozumienia słów przysięgi małżeńskiej. Wszak to obietnica na całe życie.

Oprócz formalności związanych ze ślubem kościelnym będzie czekać was organizacja wesela. Kwestie dotyczące tego zagadnienia znajdziecie w moim artykule Jak zorganizować ślub cywilny i wesele za granicą

Zobacz też piękną sesję poślubną w Rzymie!

Sesja ślubna w Rzymie thisday.pl fotograf ślubny polski

SHARE
Komentarze