Jak znaleźć fotografa i kamerzystę na ślub i wesele? thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Gdzie szukać fotografa i kamerzysty na ślub i wesele?

W Polsce nie ma ceremonii ślubnej czy wesela bez fotografa lub kamerzysty, prawda? Coraz  popularniejsze są również tak zwane sesje poślubne, kiedy mamy nieco więcej czasu na zaplanowanie ich i możliwość wyjechania w jakieś piękne lub osobliwe miejsce. Pozostaje jednak pytanie – gdzie zacząć szukać fotografa i kamerzysty na ślub? Lepiej będzie ruszyć w miasto, czy może przewertować Internet? A może pojechać na targi ślubne? Wszystko po kolei Ci wytłumaczę.

Fotograf i kamerzysta na ślub – ile może to kosztować?

Ślub zazwyczaj większość z nas bierze tylko raz w życiu. Nic zatem dziwnego, że chcemy to uwiecznić – w końcu to naprawdę niepowtarzalna chwila i zapowiedź nowego życia czy założenia nowej, własnej rodziny. Jednak nie obchodzi się tutaj bez przeróżnych wyzwań czy formalności. Z boku wszystko wydaje się proste i klarowne, niemniej, za wszystko tak naprawdę musimy zapłacić i niejednokrotnie bardzo się natrudzić, żeby nasza ceremonia oraz wesele były udane. Przechodząc jednak do tematu. Z pewnością zastanawiasz się ile mogą kosztować usługi takich osób. I nie jest łatwo na tym rynku, gdyż ceny za przyzwoite zdjęcia ślubne zaczynają się zazwyczaj od około 3000 złotych. Drożej jest w przypadku kamerzystów. Tutaj trudno znaleźć jakąkolwiek profesjonalną ofertę poniżej 4000 złotych, a niekiedy potrafią one sięgać nawet 20 000 złotych! Jest to zatem spory wydatek. Zanim jednak pomyślisz sobie, że cenniki te są horrendalnie wysokie i wygórowane – musisz wziąć pod uwagę, że przecież zarówno fotograf, jak i kamerzysta, to usługodawcy, jest to ich praca. Każdy zatem chce za swoją pracę otrzymać konkretne wynagrodzenie, a w koszty wlicza się niejednokrotnie koszt prowadzania biznesu w Polsce (i polityczne decyzję rządzących 😉 ), sprzęt, kursy itp. Niemniej, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to naprawdę spory wydatek. Zatem trzeba wybierać mądrze. Oczywiście, jak wszędzie – i na tym rynku znajdziesz osoby, które posiadają bardzo niskie ceny. Niestety, w większości przypadków cena idzie za jakością filmu ślubnego i fotografii ślubnej. Kiedy decydujesz się na tanie wideofilmowanie lub ślubny reportaż zdjęciowy, otrzymujesz po prostu kiepski reportaż. Chyba nie o to w tym chodzi, prawda? W końcu mają być one pamiątką na całe życie. Niemniej jednak, trzeba też pamiętać, że przecież wysokie stawki nie muszą oznaczać dobrej jakości. Ważne jest tutaj portfolio i właśnie do tego zaraz przejdę.

Szukasz kamerzysty i fotografa na ślub? Portfolio przede wszystkim!

Jeżeli zlecasz coś osobom, których pracę da się uwiecznić i podziwiać – trzeba przede wszystkim spojrzeć na ich poprzednie realizacje – film ślubny i fotografie ze ślubu i wesela. Czyli po prostu portfolio. Zaznajomić się z nim zazwyczaj można na stronach internetowych fotografów czy operatorów filmowych. Inna ewentualność to przejście się bezpośrednio do ich studia lub umówienie się na spotkanie gdzie twórca będzie mógł pokazać Wam cały film i ślubna pamiątkę w postaci zdjęć.. Dobry fotograf czy ekipa filmowa będzie tak naprawdę kreator, a każdy artysta chce, aby jego prace były podziwiane i wystawia je na pokaz szerszemu gronu odbiorców choćby na Instagramie czy Facebooku fotografa. Poszukaj najpierw stron internetowych i portalów Social Media fotografów lub kamerzystów w swojej okolicy (ewentualnie w okolicy, w której odbędzie się ślub, jeśli nie bierzesz go w swoim mieście) i zobacz, co przypadnie Ci do gustu. Pamiętaj jednak, że lubimy się chwalić tylko tymi najbardziej udanymi pracami, dlatego warto jest zasięgnąć również opinii. Tych poszukać możesz w Internecie w takich miejscach jak portale ślubne np. wizytówka fotografa ślubnego na ZankYou czy międzynarodowym portalu ślubnym MyWed. Jest wiele miejsc, w których znajdziesz opinie o danych fotografach czy kamerzystach – podstawowymi są strony filmy – fotografa na ślub w Google. Praktycznie każdy szanujący się przedsiębiorca (a nimi są profesjonaliście) będzie ją mieć. Tam często również możemy znaleźć opinie czy komentarze, co do ich prac. Sprawdźmy też czy firma fotograficzna jest zarejestrowana w CEiDG aby uniknąć oszustów i przykrych sytuacji w dniu ślubu. Zawsze staraj się zweryfikować osobę, u której zamawiasz konkretną usługę. Istnieją także portale, na których możesz natrafić na takie osoby, chociażby Oferia, Oferteo czy wiele innych. Przejdźmy jednak do tego, gdzie szukać kamerzysty i fotografa na ślub.

fotograf ślub wesele opinie

Gdzie szukać usługodawców na wesele – fotograf i filmowiec?

Wiesz już, że warto jest przewertować Internet i ewentualnie swoją okolicę. Niemniej w dobie globalizacji nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wynająć czyjeś usługi spoza naszego miasta, prawda? W końcu wielu fotografów i kamerzystów przejeżdża przez całe województwa lub nawet kraj, dla swoich klientów. Jak ich jednak znaleźć? Przecież nie będziesz wpisywać kolejne frazy w Google w stylu: „Fotograf Rzeszów | Warszawa | Poznań”, itd. Warto jest tutaj zwrócić uwagę na tak zwane targi i alternatywne targi ślubne. Zwłaszcza, jeśli cenisz sobie jakość i chcesz poświęcić duży budżet na swoje zdjęcia oraz materiał wideo z całej ceremonii. Alternatywne targi ślubne są organizowane praktycznie co roku, czasami co kwartał lub częściej – w prawie każdym dużym mieście Polski. Tam możesz spotkać wielu znamienitych artystów cyfrowych, którzy z chęcią pokażą Ci swoją pracę, sprzęt na którym pracują oraz realizacje. Jest to również doskonała okazja do złapania kontaktu z artystami cyfrowymi. W końcu istotnym jest, żebyście się dobrze rozumieli i żeby uchwycił Wasz charakter, aby zdjęcia lub filmy w pełni je oddawały. Koniec końców – lepiej pracuje się z komunikatywnym, wesołym człowiekiem pełnym pasji niż gburowatym i lakonicznym rzemieślnikiem, prawda?

Ostatnia opcja – fotograf i kamerzysta na ślub i wesele z polecenia

Koniec końców, jak to mówią – najciemniej pod latarnią. Dobrym, może nawet najlepszym sposobem na znalezienie kamerzysty i fotograf ślubny jest po prostu zapytanie znajomych, którzy mają to już za sobą. Zwłaszcza, jeśli byłeś na danej ceremonii i spodobała Ci się praca konkretnego człowieka oraz jego realizacje. A jeśli nawet Twoi znajomi nie będą mieli kogo polecić, to z tego również możesz wyciągnąć jakąś korzyść dla siebie. Chociażby mogą Ci doradzić kogo nie brać! Lub podrzucą Ci wskazówki, gdzie jeszcze możesz znaleźć fotografa i kamerzystę na ślub albo jak rozwiązać trudności i problemy, z którymi oni się borykali na danych etapach. Prawdopodobnie od tego właśnie powinieneś zacząć, a dopiero w następnej kolejności przeszukiwać Internet czy jeździć po alternatywnych targach ślubnych. Życzę powodzenia w znalezieniu odpowiedniego człowieka!

SHARE
Komentarze