DJ czy zespół na wesele? | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

DJ czy zespół na wesele?

Jednym z wyzwań dla narzeczonych przy organizacji wesela, będzie ustalenie kto umili czas gościom – DJ czy zespół weselny? Każda z par na pewno niejednokrotnie bawiła się na weselnym przyjęciu i ma w tym zakresie własne doświadczenie. Warto jednak przyjrzeć się bliżej jednemu i drugiemu rozwiązaniu oprawy muzycznej.

Repertuar – muzyka na wesele

Na decyzję będzie miał wpływ głównie repertuar. Jeśli DJ lub orkiestra potrafią zaprezentować wymarzony przez parę styl muzyki to jedno i drugie rozwiązanie wchodzi w grę. Repertuar zespołu weselnego lub DJ na wesele z kolei jest uzależniony w dużej mierze od gości. Czy na naszym weselu będą bawić się głównie młodzi ludzie? Czy większość wśród zaproszonych stanowić będą osoby starsze? Czy osoby będą skore na zabawy czy taniec? DJ ma zdecydowanie szerszą gamę repertuaru, praktycznie nieograniczoną. Umiejętności zespołu muzycznego natomiast mogą oscylować w ok. 200 utworów oprawy muzycznej. Piosenki odtwarzane przez DJ-a mogą mieć szeroki wachlarz – od ballad, muzyki lat 70-tych, aż po nowoczesne utwory, techno czy disco. Sprytna osoba dostrzeże, kiedy goście schodzą z parkietu, a kiedy nikt nie siedzi na krzesłach tylko ochoczo podryguje w rytm weselnej muzyki. Dzięki temu może spośród tak dużego repertuaru wybierać muzykę dla choćby najbardziej wybrednych gości. Cena za taką usługę jest zwykle niższa niż za zespół lecz nie musi być to regułą. Do odtwarzania muzyki wystarczy jedna osoba, zespół tworzy kilka osób – stąd cena za usługę wyższa. Dla jednej osoby nie potrzeba również dużej powierzchni. Stąd rozwiązanie to sprawdzi się nawet w niewielkich lokalach. Muzyka może płynąć z głośników bez przerwy, orkiestra zaś gra w określonych czasowo setach. Dodatkowo utwory mogą być najnowocześniejsze. Przy wyborze DJ warto zwrócić uwagę jak wygląda ścianka za ich plecami. Nowy trend dba o estetykę i jest ona często miedziano-drewniana a lampy świecą na jednolity ciepły kolor. Pomoże to fotografowi ślubnemu uzyskać lepszy efekt na fotografiach a sala na przyjęciu nie będzie dziwnie kolorowa.

Zalety DJ na weselu

Należy pamiętać, że muzyka ta będzie odtwarzana, co ma swoje plusy i minusy. Część osób ceni sobie bardzo kontakt z uczestnikami wesela, własne aranżacje i przede wszystkim muzykę na żywo. Odtwarzanie ma swoją niewątpliwą zaletę – wokalista w zespole może mieć słabszą formę, odtwarzacz wiernie odda muzykę bez fałszowania. Ważne jest budowanie relacji z uczestnikami wesela, w związku z tym coraz częściej DJ-e oprócz odtwarzania muzyki przyjmują funkcję wodzireja. Organizują gry, konkurencje, są konferansjerami zapowiadającymi kolejne wydarzenia podczas zabawy. Negatywnie do takiej formy muzyki mogą być nastawione osoby starsze, którym DJ kojarzy się głównie z dyskotekami i dość nowoczesną, rytmiczną muzyką elektroniczną. Jeśli osoba odtwarzająca pozna gusta naszych starszych gości – może się okazać bardzo ważną osobą zachęcającą do ruszenia zza stołów w rytm „Za tobą pójdę jak na bal” czy „Daj mi tę noc”.

 

kapela podwórkowa grająca na weselu pod Rzeszowem
Kapela podwórkowa Cianto – Rzeszów

Zespół – kapela – orkiestra na ślub i wesele

Tradycyjne wesela będą dążyć do zapewnienia zespołu w trakcie wesela. Muzyka biesiadna grana na żywo i prezentowana na weselach ma swój specyficzny klimat i potrafi zjednoczyć pokolenia. Część zespołów wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom młodej pary i proponują repertuar bardziej rockowy, bez utworów disco polo, oferując w zamian klimaty lat 60-70-80. Cena zespołu oscyluje w granicach 4000-12000. Cena uzależniona jest często od dodatkowej oferty zespołu, jak np. oprawa muzyczna błogosławieństwa młodej pary w domu czy wiązanka marszy weselnych pod domem panny młodej. Dodatkowo część zespołów oferuje wokalistkę na oprawę mszy w kościele bądź wykonanie otworu na instrumencie, np. Ave Maria na skrzypach lub trąbce. Dzięki temu, że zespół żywo uczestniczy w zabawach weselnych dużo łatwiej o nawiązanie lepszej relacji z gośćmi i porwanie ich do tańca. Warto ustalić z orkiestrą w jakiej częstotliwości grają – zazwyczaj sety, czyli czas w którym orkiestra gra muzykę, trwają po 45 minut, następnie 15 minut przerwy. Niektóre zespoły mogą wykorzystywać nieuwagę gości i wydłużać przerwy – warto przypilnować wtedy ustaleń z umowy. Dużym minusem zespołów jest długi czas oczekiwania na odpowiadający nam termin. Często rezerwacja konieczna jest na 2 lata w przód. DJ nie jest tak oczywistą decyzją na wesele, stąd może mieć wolny pożądany przez nas termin.

Jak wybrać zespół i dj na wesele

Podejmując decyzję DJ czy zespół na wesele, warto spotkać się i zapoznać z repertuarem. Posłuchać muzyki na żywo w przypadku zespołu, bądź sprawdzić nagłośnienie w przypadku DJ-a. Bardzo często osoby te oferują możliwość zobaczenia ich w trakcie pracy podczas innego wesela. Daje nam to najlepszy obraz i pozwala podjąć słuszną decyzję.

Aby lepiej trafić w gusta gości, a jednocześnie zwiększyć ich zaangażowanie, warto wprowadzić dedykacje przed utworami. Może odbywać się to w formie koszyczka z karteczkami, na których możemy napisać naszą dedykację dla młodej pary lub kogoś z gości wraz ze wskazaniem konkretnego utworu lub nie.

kapela góralska na wesele - ślub w Zakopanem
kapela góralska na wesele – ślub w Zakopanem

Kto płaci ZAiKS na wesele?

Warto również dowiedzieć się co z tantiemami – czy pokrycie kosztów jest po stronie muzyka, DJ-a, czy np. po stronie młodej pary lub lokalu. Nikt nie chce, aby tak drobne szczegóły wpłynęły negatywnie na świętowanie tego wyjątkowego dnia. Obowiązek ciąży na organizatorze imprezy – a jest nimi Para Młoda. Zatem warto spytać się DJ lub zespołu na wesele czy w cenie już uwzględnili opłatę za dzieła muzyków. Warto wyjaśnić tę kwestię przed podpisaniem umowy, a następnie w dniu ślubu cieszyć się zabawą do białego rana!

SHARE
Komentarze