Ślub rustykalny – co to za styl wesela?
Modne w ostatnim czasie są wesela w klimacie rustykalnym, czyli jakim? Słowo rustykalny oznacza mający związek z wsią, wiejski, promujący naturalność z dużym udziałem drewna. Styl ten nawiązuje więc do wiejskiej atmosfery, sielskości i natury – swobodny dla gości. Sprawdź, czy ten styl rustykalny wesela jest dla ciebie.
Suknia i wianek na ślub rustykalny
Strój panny młodej to naturalna, prosta lub koronkowa sukienka. Zdecydowanie zwiewna, może być w innym kolorze niż biel. Może zawierać elementy kwiatowe. Włosy zdecydowanie luźno rozpuszczone, ewentualnie lekko upięte, bez większej dokładności. Jeśli włosy są długie, można pokusić się o luźno zapleciony warkocz. Zamiast welonu najczęściej pojawia się wianek lub kwiat we włosach. Pan młody obowiązkowo w muszce, często dodatkowo szelki do spodni. Garnitur typu casual lub jedynie koszula z kamizelką. Nietypowe skarpetki, raczej luźny styl, niewymuszony. Zamiast ogromnej bazyliki, postawcie raczej na zawarcie ślubu w niewielkim, najlepiej drewnianym kościółku. Raczej dworek lub stodoła zamiast wystawnej, bankietowej sali weselnej. Koronki we wszystkich odcieniach bieli, lampiony, świece, sielsko przystrojone stoły również w plenerze, wianki to najważniejsze pomysły i elementy tworzące rustykalne wesele. Chodzi o to, aby dekoracje i stroje Pary Młodej i gości, które tworzą klimat nie sprawiały wrażenia przepychu ale natury, wsi ale były naturalne jak dary natury, która nas otacza i pozwala cieszyć się życiem w stylo slow life.
Inspiracje na ślub rustykalny – Natura przede wszystkim
Styl ten kocha drewno. Czy to stodoła zamiast sali weselnej, czy to drewniane ozdoby, czy jutowe sznurki. Pieńki, wiązki słomy czy skrzynie na zewnątrz zamiast wygodnych foteli. Dużo drobnych światełek i lampionów, a także zapachowych, naturalnych świec. Kora, szyszki i mech na stołach w formie mini lasów. Drewniane ramy, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Także szkło pojawia się chętnie, choć w przewadze króluje drewno. Butelki szklane, wazoniki, koniecznie ozdobione starą koronką, słoiki wypełnione kwiatami, rozświetlone naturalnymi świecami. Świetną podpowiedź, jaką znalazłem w Internecie to dekoracja w formie ocynkowanej, starej wanny, która wypełniona lodem może służyć za lodówkę dla stylowo zapakowanych alkoholi. Dekoracje wyglądają, jakby ktoś robił porządki na strychu i nadał na nowo życie starym, zakurzonym przedmiotom. Zdecydowanie klimat nawiązujący do nocy świętojańskiej i tradycji z tym związanych. Zajrzyjcie do artykułu o ślubie zero waste, aby znaleźć inspirację do wykorzystania starych przedmiotów. Pamiętajcie aby zaproszenia na wesele rustykalne uświadomiło gości weselnych o dress code na ślub rustykalny – niech wiedzą, że ma być swobodnie i w określonej kolorystyce.
Sala, stodoła czy namiot – miejsce na wesele w stylu rustykalnym
- Osada Dębowo niedaleko Olsztyna
- Bagatelka pod Poznaniem
- Folwark Wąsowo
- Weddings by Warsaw Polo Club pod Piasecznem
- Dolina Cedronu
- Stodoła Wszystkich Świętych zwana Oczyszczalnią pod Warszawą
- Villa Love pod Krakowem
- Villa Tadeusz w okolicy Krakowa
- Reduta Banku Polskiego w Warszawie
- Folwark Wiązy
- Restauracja Przystań w Olsztynie
- Kraina Smaku Grzegorza Lelka – Zakopane
Wszystkie te wnętrze pasują do klimatu rustykalnego wesela i dają dużo pomysłów na dekorację – zdjęcia z tych miejsca na wesele w stylu rustykalnym doskonale to oddają.
Wesele rustykalne – dekoracje DIY
Dużo zieleni i darów natury
Kwiaty najlepiej naturalne, polne, które można znaleźć w przydomowym ogródku. Często pojawia się lawenda lub wrzosy, zależnie od pory roku i dostępności kwiatów. Mimo to, przeważać powinna zieleń. Sala w otoczeniu dużej ilości drzew, krzewów. Miejsce na odpoczynek na powietrzu, w otoczeniu natury to dobry pomysł do wykorzystania w stylu rustykalnym. Zieleń idealnie komponuje się z drewnem. Niesie ukojenie i wrażenie odpoczynku, odetchnięcia. Jako para młoda na pewno chętnie również skorzystacie z takiego miejsca w trakcie waszego wesela. Aby zieleń była soczysta, a przyroda budziła się do życia – warto postawić na miesiące wiosenne na organizację ślubu rustykalnego. Inną korzystną porą jest późne lato i wczesna jesień. Kwiaty, jakie warto wykorzystać do bukietu lub dekoracji to m.in. eustoma, gipsówka, tawułka, mak, róża czy czarnuszka.
Makramy, koronki na wesele rustykalne
Modne na tło dla stołu pary młodej, a także jako elementy dekoracji pojawiają się makramy. Makrama to znana już od czasów starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Doskonale wpisuje się w styl rustykalny. Makramę można wykonać samodzielnie, ale wymaga ona znajomości przynajmniej podstawowych węzłów. Może stanowić po weselu ozdobę w waszym domu.
Menu na weselu rustykalnym – obowiązkowo stół wiejski z okolicznej wsi
Wyroby własne, wędliny, kiełbasy i sery powinny królować podczas wesela. Domowy chleb, deski serów, miód, sezonowe owoce i warzywa mogą nie tylko stanowić doskonały posiłek, ale utworzą również piękny, dekoracyjny stół. W otoczeniu mogą pojawić się drewniane beczki. Trunki procentowe mogą być podawane w niewielkich dębowych beczułkach. To doskonały czas na serwowanie własnych wyrobów – domowych win i nalewek. Zapomnijcie raczej o owocach morza i sushi, jeśli planujecie styl rustykalny.
DJ czy zespół na wesele w stodole?
Możecie postawić na muzykę na żywo lub DJ z klasą i jednolitym oświetleniem. Może być to cover band lub jako dodatek lokalna ludowa kapela. Lepiej wpiszą się w klimat wesela niż standardowy zespół odtwarzający współczesną muzykę opatrzony kolorowymi, dyskotekowymi światłami. Z drugiej strony jednak króluje przekonanie, że Disco Polo to muzyka najbardziej “wiejska” z możliwych 😉
Czym do ślubu – auto na ślub rustykalny
Klasyczny, zabytkowy samochód lub stary motocykl dopełnią całości stylu. Jeśli pora roku i pogoda na to pozwoli, a odległość od miejsca wesela nie będzie długa, można pomyśleć o bryczce zaprzęgniętej w konie. Jeśli ceremonia ślubu będzie odbywała się w niewielkiej odległości od miejsca wesela, warto pomyśleć o spacerze do miejsca docelowego wraz z gośćmi. Doda to swobody do waszego stylu, a także pozwoli zaoszczędzić pieniądze na wynajęcie transportu na ślub.
Styl rustykalny może zachwycać swoją formą. Natura, sielskość i ogrom zieleni działa cuda. Spokój, równowaga i harmonia dominują w tym stylu, nie przesadźcie z dekoracjami. Nie decydujcie się na niego, jeśli atmosfera ta nie jest wam bliska. Jeśli wolicie raczej zaawansowane technologie, dbałość o detale, porządek i mocne trzymanie się planu, nie podejmujcie decyzji o stylu rustykalnym tylko dlatego, że jest teraz na topie. Goście znają was najlepiej i będą czuli, że nie do końca zgrywacie się z całością. To ma być wasz wielki dzień, gdzie macie czuć się dobrze. Wybierzcie styl, który jest wam najbliższy.