Ślub Humanistyczny | Sposób na ślub w zgodzie ze sobą | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub humanistyczny – sposób na ślub w zgodzie ze sobą i własna przysięga małżeńska.

Nie dla każdego przysięga „i nie opuszczę Cię aż do śmierci” jest satysfakcjonująca. Tradycyjne zapisy przysięgi od lat powtarzane w kościele czy regułka wypowiadana na ślubie cywilnym – umowie cywilno-prawnej – nie do końca odpowiada tym Parom Młodym, które chcą być niezależne i ich postrzeganie rzeczywistości często jest subiektywne i bardziej wrażliwe. Śluby i wesela to coraz częściej przede wszystkim pokazanie pewnej indywidualności, pewnego stylu bycia.

Fotograf na ślub plenerowy międzynarodowy

Własna przysięga małżeńska na ślubie humanistycznym

Ślub humanistyczny to przysięga złożona przede wszystkim sobie nawzajem. Nie Bogu, nie państwu (urząd), ale sobie nawzajem. Sama nazwa „human” nawiązuje do ukierunkowania na człowieka i jego potrzeby. Nie bierze pod uwagę religijności, a raczej stawia na pierwszym miejscu wartości empatii, tolerancji, szacunku i emocjonalności.

Jak wygląda ceremonia – ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny daje bardzo dużo swobody działania. Sama ceremonia daje dość dużo luzu organizacyjnego, nie poddaje się schematom. Natomiast przysięga wygłaszana w dniu ślubu jest wygłaszana pierwszy raz w życiu, nikt nie wie, jakie słowa padną z ust panny młodej czy pana młodego. Przysięga jest bardzo osobista i emocjonalna. Akcent przysięgi kładzie nacisk na emocje, przeżycia, pragnienia pary młodej, nie zaś na względy formalne i religijne. Odwołuje się do wspólnej historii, często narzeczeństwa, wspólnych spędzonych chwil, sytuacji trudnych i tych najpiękniejszych. Dzięki temu ślub humanistyczny jest mocno spersonalizowany.

Taka forma stanowi na pewno alternatywę dla osób, które nie są związane z żadnym Kościołem oraz, które chcą uczcić ten dzień czymś więcej niż wypowiadaną w urzędzie formułką.

ślub w bieszczadach

Ślub i wesele we własnym ogrodzie lub na końcu świata

Taki sposób ślubowania umożliwia Wam składanie przysięgi w dowolnym miejscu na ziemi. I to ogromny plus ślubów humanistycznych. Ogranicza was tylko wyobraźnia. Większość ceremonii ślubnych odbywa się w plenerze. Takie rozwiązanie powoduje, że powinniście zadbać o dobre nagłośnienie. Otwarta przestrzeń powoduje, że dźwięk łatwo się rozchodzi. Szkoda, żeby wasi goście nie słyszeli słów przysięgi. Poproście swojego DJ-a lub wokalistę z orkiestry czy kapeli o zapewnienie nagłośnienia na czas ślubu. Plusem ślubu w plenerze jest to, że nie musicie dbać o transport. Zazwyczaj wypowiadanie przysięgi organizowane jest obok miejsca wesela, np. park obok sali pałacowej, ogród w okolicy stodoły czy przydomowy ogródek. Świetnym dodatkiem do ślubu jest artysta-muzyk, który grając na gitarze zbuduje emocjonalną atmosferę. Czyż nie pięknie brzmiałby podczas takiej ceremonii na przykład uwielbiany przeze mnie utwór Fismoll’a (który zmotywował mnie do zostania fotografem ślubnym) – Jaśnienie?
<iframe width=”160″ height=”65″ src=”https://www.youtube.com/embed/z1jvyMeQu9I” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie ślub humanistyczny?

Nie każdemu będzie odpowiadała taka forma przysięgi. Oprócz tego istnieje kilka kwestii, które uniemożliwiają zawarcie takiego ślubu. Humaniści przyjmują zasady prawa cywilnego mówiące o przeszkodach w zawarciu związku małżeńskiego. Są to m.in. brak możliwości zawarcia związku w przypadku, kiedy jest się w innym związku małżeńskim, brak ukończenia osiemnastego roku życia czy ubezwłasnowolnienie. 

Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?

Ślub humanistyczny nie jest w Polsce formą prawną, ale można połączyć go ze ślubem cywilnym. Dzięki temu zyskujecie również zawarcie związku w sposób formalny. Co ciekawe, w Szkocji, od kiedy ślub humanistyczny został ujęty według prawa, odbywa się tam więcej ślubów humanistycznych niż kościelnych. Również w USA i Norwegii taki ślub pociąga za sobą skutki cywilno-prawne. Pamiętajmy, że w naszym kraju ma on jedynie wymiar symboliczny.

ślub w ogrodzie przed domem

Ślub humanistyczny w Polsce

W Polsce Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów promuje ceremonie humanistyczne, a organizacją zajmują się prywatne firmy. W cenie otrzymujecie prowadzenie wydarzenia przez mistrza ceremonii (celebranta), a przed ślubem przygotowanie scenariusza, pomoc w organizacji i utworzeniu przysięgi. Najczęściej celebrant wita zebranych gości, opowiada historię o początkach znajomości narzeczonych i w zależności od scenariusza – zostawia czas młodej parze na wypowiedzenie przysięgi, wygłasza przysięgę w formie pytań lub podpowiada treść wygłaszaną przez parę. Oprócz tego, można wybrać jedną z możliwości rytuałów po złożeniu przysięgi, np. zapalenie za pomocą dwóch mniejszych świec – jednej wspólnej świecy. Po uroczystości możemy uzyskać pamiątkowy akt ślubu. Niektórzy oferują dodatkowe usługi, zbliżone do usług wedding plannera.

Elementy tradycyjne w ślubie humanistycznym

Wspólne dla wszystkich form ślubu jest zakładanie obrączek. Dodatkowo padają słowa „ogłaszam was mężem i żoną”, czy propozycja pocałowania się. Oprócz tego para młoda obowiązkowo podpisuje akt ślubu – czy to podczas ślubu konkordatowego, kościelnego czy cywilnego, dla chętnych zaś podczas ślubu humanistycznego.

Ślub humanistyczny choć może przebiegać z dużą dozą humoru i luzu, jest traktowany bardzo poważnie przez parę młodą. Z pewnością personalizacja całego wydarzenia urzeknie rodzinę i przyjaciół i będzie często wspominanym wydarzeniem przez waszych bliskich.

SHARE
Komentarze

Pięknie tutaj!!!