Ślub Humanistyczny | Sposób na ślub w zgodzie ze sobą | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub humanistyczny – sposób na ślub w zgodzie ze sobą i własna przysięga małżeńska.

Nie dla każdego przysięga „i nie opuszczę Cię aż do śmierci” jest satysfakcjonująca. Tradycyjne zapisy przysięgi od lat powtarzane w kościele czy regułka wypowiadana na ślubie cywilnym – umowie cywilno-prawnej – nie do końca odpowiada tym Parom Młodym, które chcą być niezależne i ich postrzeganie rzeczywistości często jest subiektywne i bardziej wrażliwe. Śluby i wesela to coraz częściej przede wszystkim pokazanie pewnej indywidualności, swojego własnego stylu bycia i dlatego coraz więcej par rezygnuje z tradycyjnych ceremonii i stawia na ślub humanistyczny.

Fotograf na ślub plenerowy międzynarodowy

Własna przysięga małżeńska na ślubie humanistycznym

Ślub humanistyczny na pierwszy rzut nie różni się niczym od tradycyjnego. Jednak wystarczy przyjrzeć się bliżej samej ceremonii, by dojść do wniosku, że różnice są kolosalne. Osoby, które decydują się na ślub humanistyczny, składają przysięgę przed sobą nawzajem. Nie Bogu, nie państwu (urząd), ale sobie nawzajem. Sama nazwa „human” nawiązuje do ukierunkowania na człowieka i jego potrzeby. Nie bierze pod uwagę religijności, a raczej stawia na pierwszym miejscu wartości empatii, tolerancji, szacunku i emocjonalności. Oznacza to, że w ślubie humanistycznym nie bierze udziału ani urzędnik stanu cywilnego, ani też ksiądz, a osobę, która udzieli błogosławieństwa, można wybrać samemu. Może to być ktoś z naszej rodziny, przyjaciół, czy nawet znajomych. Wybór oczywiście nie powinien być przypadkowy, bo błogosławieństwa powinna udzielić osoba, która jest nam naprawdę bliska i zrobi to z przyjemnością i czystymi intencjami.

Jak wygląda ceremonia – ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny daje bardzo dużo swobody działania, a więc to, jak będzie wyglądała ceremonia, zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Nie trzeba się poddawać żadnym schematom, można postawić na indywidualność i organizację takiej ceremonii, która będzie spełnieniem swoich marzeń. W całej ceremonii najważniejsze znaczenie ma przysięga, która jest po raz pierwszy wygłaszana w dniu ślubu –  nikt nie wie, jakie słowa padną z ust panny młodej, czy pana młodego. 

Przysięga jest bardzo osobista i emocjonalna. Akcent przysięgi kładzie nacisk na emocje, przeżycia, pragnienia pary młodej, nie zaś na względy formalne i religijne. Odwołuje się do wspólnej historii, często narzeczeństwa, wspólnych spędzonych chwil, sytuacji trudnych i tych najpiękniejszych. Dzięki temu ślub humanistyczny jest mocno spersonalizowany.

Taka forma stanowi na pewno alternatywę dla osób, które nie są związane z żadnym Kościołem oraz, które chcą uczcić ten dzień czymś więcej niż wypowiadaną w urzędzie formułką. Poza tym ślub humanistyczny może też sprawdzić się w przypadku osób, które są różnych wyznań, są po rozwodzie i nie mają szans na ponowne zawarcie ślubu w kościele.

ślub w bieszczadach

Ślub i wesele we własnym ogrodzie lub na końcu świata

Taki sposób ślubowania umożliwia Wam składanie przysięgi w dowolnym miejscu na ziemi. I to ogromny plus ślubów humanistycznych. Ogranicza Was tylko wyobraźnia lub zasobność portfela. Możecie postawić na organizację ślubu w egzotycznym miejscu, ale równie dobrze może być to kraj, w którym mieszkają Wasi bliscy, bo wtedy nie będą mieli trudności z dotarciem na ceremonię. Większość ceremonii ślubnych odbywa się w plenerze. Najczęściej jest to park, ogród, plaża, czy nawet brzeg jeziora.  Takie rozwiązanie powoduje, że powinniście zadbać o dobre nagłośnienie. Otwarta przestrzeń powoduje, że dźwięk łatwo się rozchodzi. 

Szkoda, żeby Wasi goście nie słyszeli słów przysięgi. Poproście swojego DJ-a lub wokalistę z orkiestry czy kapeli o zapewnienie nagłośnienia na czas ślubu. Plusem ślubu w plenerze jest to, że nie musicie dbać o transport. Zazwyczaj wypowiadanie przysięgi organizowane jest obok miejsca wesela, np. park obok sali pałacowej, ogród w okolicy stodoły czy przydomowy ogródek. Świetnym dodatkiem do ślubu jest artysta-muzyk, który grając na gitarze zbuduje emocjonalną atmosferę. Czyż nie pięknie brzmiałby podczas takiej ceremonii na przykład uwielbiany przeze mnie utwór Fismoll’a (który zmotywował mnie do zostania fotografem ślubnym) – Jaśnienie?

Również w przypadku organizacji wesela macie pełną swobodę i może zorganizować je zgodnie ze swoimi życzeniami – możecie celebrować miłość tylko w gronie najbliższych, czy nawet zdecydować się na huczną imprezę. Do ślubu humanistycznego w plenerze pasuje każdy styl, więc równie dobrze możecie postawić na organizację wesela w stylu boho, w stylu rustykalnym, czy nawet w stylu glamour. Ważne, byście postawili na taki styl, który jest bliski Waszemu sercu. 

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie ślub humanistyczny?

Jak już zdążyłem wspomnieć, ślub humanistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, czy też nie uznają władzy urzędu stanu cywilnego. Z pewnością sprawdzi się również w przypadku par homoseksualnych, rozwodników, czy osób, które nie chcą podążać za utartymi schematami i pragną postawić na organizację ślubu „po swojemu”. Warto jednak wspomnieć, że nie każdemu będzie odpowiadała taka forma przysięgi. Oprócz tego istnieje kilka kwestii, które uniemożliwiają zawarcie takiego ślubu. Humaniści przyjmują zasady prawa cywilnego mówiące o przeszkodach w zawarciu związku małżeńskiego. Są to m.in. brak możliwości zawarcia związku w przypadku, kiedy jest się w innym związku małżeńskim, brak ukończenia osiemnastego roku życia czy ubezwłasnowolnienie.

Czy ślub humanistyczny ma moc prawną?

Ślub humanistyczny nie jest zawierany przed urzędnikiem stanu cywilnego i nie ma nic wspólnego z zawarciem oficjalnego związku małżeńskiego, więc jest to jednoznaczne, z tym że w Polsce nie ma mocy prawnej. Jednak warto wiedzieć, że można go połączyć ze ślubem cywilnym. Dzięki temu zyskujecie również zawarcie związku w sposób formalny. 

Co ciekawe, w Szkocji, od kiedy ślub humanistyczny został ujęty według prawa, odbywa się tam więcej ślubów humanistycznych niż kościelnych. Również w USA i Norwegii taki ślub pociąga za sobą skutki cywilno-prawne. Pamiętajmy, że w naszym kraju ma on jedynie wymiar symboliczny.

ślub w ogrodzie przed domem

Ślub humanistyczny w Polsce

W Polsce Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów promuje ceremonie humanistyczne, a organizacją zajmują się prywatne firmy. W cenie otrzymujecie prowadzenie wydarzenia przez mistrza ceremonii (celebranta), a przed ślubem przygotowanie scenariusza, pomoc w organizacji i utworzeniu przysięgi. Najczęściej celebrant wita zebranych gości, opowiada historię o początkach znajomości narzeczonych i w zależności od scenariusza – zostawia czas młodej parze na wypowiedzenie przysięgi, wygłasza przysięgę w formie pytań lub podpowiada treść wygłaszaną przez parę. 

Oprócz tego, można wybrać jedną z możliwości rytuałów po złożeniu przysięgi, np. zapalenie za pomocą dwóch mniejszych świec – jednej wspólnej świecy. Po uroczystości możemy uzyskać pamiątkowy akt ślubu. Niektórzy oferują dodatkowe usługi, zbliżone do usług wedding plannera.

Elementy tradycyjne w ślubie humanistycznym

Choć ślub humanistyczny kładzie nacisk na spersonalizowaną ceremonię, to pojawiają się w nim również elementy tradycyjne, które znane są nam wszystkim. O jakich dokładnie elementach tradycyjnych mowa? Wspólne dla wszystkich form ślubu jest wymiana i zakładanie obrączek, które mimo wszystko nadal są symbolem zawarcia związku. Dodatkowo padają słowa „ogłaszam was mężem i żoną”, czy propozycja pocałowania się. Oprócz tego para młoda obowiązkowo podpisuje akt ślubu – czy to podczas ślubu konkordatowego, kościelnego czy cywilnego, dla chętnych zaś podczas ślubu humanistycznego.

Ślub humanistyczny choć może przebiegać z dużą dozą humoru i luzu, jest traktowany bardzo poważnie przez parę młodą. Z pewnością personalizacja całego wydarzenia sprawi, że można zrealizować swoje najskrytsze marzenia, odbiec od utartych schematów i mieć taką ceremonię, której inni będą mogli pozazdrościć. 

Oryginalna i nietuzinkowa atmosfera pewnie też urzeknie rodzinę i przyjaciół, a także sprawi, że będzie często wspominanym wydarzeniem przez Waszych bliskich, ale jeśli zdecydujecie się na taki krok to tylko dlatego, że faktycznie kierują Wami odpowiednie pobudki, a nie tylko chęć dobrej zabawy. Warto potraktować ślub humanistyczny równie poważnie, jak ślub kościelny, czy ślub cywilny. 

SHARE
Komentarze

Pięknie tutaj!!!