Jak zorganizować ślub cywilny i wesele za granicą | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Ślub cywilny i wesele za granicą

Współcześnie podróż nie stanowi już dla nas problemu, wyzwania jak jeszcze kilkanaście lat temu. Otwarte granice, swobodne poruszanie się po Europie daje możliwość organizacji ślubu i wesela za granicą. Jeśli marzymy o wyjątkowym miejscu, możemy szukać go na całej mapie świata i tam wypowiedzieć przysięgę.

Część osób wyjechało dawno temu w poszukiwaniu pracy poza granicami Polski, stąd ślub w innym kraju niż Polska jest naturalną decyzją. O czym należy pamiętać decydując się na ślub pozMiędzynarodowy ślub plenerowy cywilny fotografa granicami kraju?

 

Ślub w konsulacie za granicą 

Ważną instytucją dla narzeczonych planujących ślub zagranicą jest konsulat. To tam możecie załatwić wszelkie formalności dotyczące wejścia w związek małżeński według prawa. Świadkowie nie muszą posiadać obywatelstwa polskiego, jednak powinni znać język polski w stopniu, który umożliwia zrozumienie przysięgi małżeńskiej. W przeciwnym wypadku wymogiem koniecznym okaże się tłumacz przysięgły. Przed złożeniem przysięgi należy wyrazić wolę zawarcia związku. Zgłaszając chęć zawarcia małżeństwa należy liczyć się z tym, że termin ten może być oddalony w czasie, najczęściej około miesiąca, niekiedy dwóch. Należy wziąć to pod uwagę, szczególnie kiedy zależy nam na jakiejś szczególnej dacie ślubu.

Dokumenty potrzebne do organizacji ślubu za granicą

Część formalności, które należy dostarczyć do konsulatu, musimy załatwić w Polsce. Warto pamiętać, że potrzebne do zawarcia związku dokumenty zazwyczaj mają ważność 3 miesięcy. Potrzebne będzie m.in. zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego tłumaczenie przysięgłe na język kraju, w którym chcemy wziąć ślub. Każdy kraj może mieć dodatkowe wymogi. Przed pozyskaniem dokumentów  w Polsce należy zgłosić się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konsulatu lub ambasady i uzgodnić, jakie dokumenty będą wymagane w przypadku danego kraju. Możemy tę informację uzyskać również drogą telefoniczną czy mailową, bez konieczności zgłaszania się osobiście do placówki.

Formalności przy zawarciu związku małżeńskiego za granicą

Po samej uroczystości należy pamiętać, że po powrocie do kraju potrzebne będzie dostarczenie dokumentów poświadczających zawarcie małżeństwa. Do urzędu stanu cywilnego, właściwego dla miejsca zameldowania każdego z małżonków, należy przedstawić oryginał aktu małżeństwa, jego tłumaczenie przysięgłe na język polski oraz dowód osobisty do wglądu.

Ślub za granicą dla osób przebywających na stałe w Polsce

Dla osób, które wymarzyły sobie ślub za granicą, ale na co dzień mieszkają w Polsce, dochodzi nieco więcej formalności. O ile w Europie i w krajach, gdzie przekraczanie granic odbywa się na podstawie dowodów osobistych, nie stanowi to większego problemu, o tyle w niektórych krajach ważne jest uzyskanie wizy (jeśli to wymagane) do danego kraju, a także ważny paszport. Szczegółowe wymagania mogą mieć również regiony tego samego kraju (np. w Hiszpanii), warto zorientować się co do wymogów znając konkretnie miejsce ślubu.

ślub w ogrodzie przed domem

Jak wybrać miejsce na ślub zagraniczny

Znając już konkretną datę wyznaczoną przez konsulat, warto zacząć od szukania biletów lotniczych oraz hotelu / noclegu. Można zapoznać się z ofertami wszystkich biur podróży, aby znaleźć najbardziej korzystną. Decydując się na zakup biletów czy oferty w biurze podróży należy pamiętać o gościach. Pamiętajcie, że w takiej sytuacji, podanie daty ślubu powinno odbyć się z dużym wyprzedzeniem, aby goście mogli zapewnić sobie urlop na czas wyjazdu. Wszystko zależy od tego, na jaką uroczystość się zdecydujecie – czy będzie to cichy ślub w obecności świadków, czy huczne wesele obejmujące rozległą rodzinę. Nie wolno zapominać też o usługodawcach, których możecie szukać na miejscu w danym kraju lub zabrać ich ze sobą z Polski, np. wizażystka, fotograf, DJ. Wspólnie z usługodawcami ustalacie po czyjej stronie jest zapewnienie noclegu, czy dojazdu na miejsce ślubu.

W zależności od ilości gości, musicie zarezerwować lokal, w którym odbędzie się wesele. Jeśli planujecie ślub tylko w obecności świadków to może się okazać, że jedyne, czego będziecie potrzebować to rezerwacja stolika w Waszej ulubionej restauracji. Przy dużej ilości gości weselnych możecie potrzebować dużego lokalu, a samo zgranie terminu i znalezienie dogodnego miejsca w pobliżu konsulatu może być mocno utrudnione.

Organizacja dekoracji na ślub za granicą

Nie licząc dodatkowych kwestii związanych ze ślubem poza granicami kraju, nie wolno zapominać o mniej istotnych organizacyjnych sprawach, jak np. dekoracje. Jest to wyjątkowy dzień, warto zaplanować go tak, abyście wy, jak i goście zapamiętali go na całe życie. Jeśli ślub będzie jedynie przy udziale świadków to w kwestii dekoracji najważniejsza część to bukiety – dla panny młodej oraz świadkowej. Przy większym weselu należy także pamiętać o elementach dekoracyjnych sali – kwiatach, napisach, tablicach informujących o rozmieszczeniu gości, itd.

hotel rzeszów wesele dekoracja widok

Bezpieczeństwo i zdrowie za granicą

Nikt nie przewiduje czarnego scenariusza, ale nigdy nie wiemy co się wydarzy. Na czas wyjazdu zagranicznego warto się ubezpieczyć –siebie oraz swoich gości. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne i korzystanie z opieki zdrowotnej w innym kraju, wszystko zależy od tego, w którym kraju będziemy organizować ślub. Dla krajów Unii Europejskiej wystarczy karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, w ramach której będziecie mogli skorzystać ze świadczeń medycznych. Wyrabia się ją bezpłatnie w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia, obowiązuje na czas wyjazdu (należy podać datę pobytu poza granicami kraju). Inne kraje mogą mieć jedynie odpłatną opiekę lub oferować pomoc jedynie podstawową, zaś za specjalistyczną trzeba będzie sporo zapłacić. 

Jeśli zdecydujecie się na ślub w jednym z egzotycznych krajów, należy rozważyć również szczepienia. Część z nich może być zalecana, zaś do części krajów nie zostaniecie wpuszczeni bez wykonania obowiązkowych szczepień. Nie zapomnijcie poinformować o tym również swoich gości. 

Biuro podróży jako wedding planner? Organizacja ślubu przez agencję podróży za granicą.

Coraz więcej biur podróży w swojej ofercie zamieszcza organizację ślubów za granicą. Jeśli czujecie się zagubieni w ilości formalności, można rozważyć taką opcję. Biura mają już doświadczenia w organizacji takich uroczystości i możecie być pewni, że żadna kwestia nie zostanie pominięta. Dodatkowo biura podróży zapewniają podróż poślubną.

W perspektywie dużej ilości formalności, zapewnienia kwestii bezpieczeństwa czy szukania usługodawców poza granicami Polski, możemy dojść do wniosku, że organizacja ślubu za granicą jest nie lada wyczynem. Jeśli jednak marzyliście o wyjątkowym zawarciu związku małżeńskiego, być może na plaży lub w otoczeniu włoskich knajpek –  może jest to wysiłek wart swojej ceny?

fotograf ślub rzym polski watykan

SHARE
Komentarze