Jak zorganizować międzynarodowy ślub i wesele? | thisday.pl | Piotr Hołowienko | Fotografia ślubna

Jak zorganizować międzynarodowy ślub i wesele?

Żyjemy w takich czasach, że związki i pary międzynarodowe nie powinny być dla nikogo niczym nowym czy dziwnym. W końcu w epoce otwartych granic i globalizacji, ludzie mogą wejść w związek czy odnaleźć swoją drugą połówkę na drugim końcu świata i zawrzeć z nią ślub międzynarodowy. Pozostają jednak pewne kwestie, o których warto pamiętać, kiedy decydujemy się na ślub kościelny lub ślub cywilny– tak owa ceremonia, jak i wesele nie będą tym, co znamy z naszych domów i sal weselnych. Przygotowania ślubne należy dobrze przemyśleć oraz przedyskutować wraz z partnerem i najbliższą rodziną.

fotografia ślubna - cywilny ślub międzynarodowy polsko - węgierski - organizacja w plenerze

Formalności przy ślubie międzynarodowym

Nie może odbyć się bez tego żadna ceremonia ślubna i przypieczętowanie związku. Polska biurokracja potrafi dobijać, ale nie jest to jedyna formalność z jaką przyjdzie nam się mierzyć, kiedy decydujemy się na związek międzynarodowy. Istnieje wiele istotnych kwestii, których pominąć nie można. Jeśli jesteście osobami wierzącymi, ale o różnych wyznaniach – trzeba będzie postarać się o jakiś kompromis. Zdarza się, że w przypadku ślubu, chociażby chrześcijańsko-żydowskich czy chrześcijańsko-muzułmańskich mogą wystąpić pewne problemy natury ideologicznej. Na przykład wiele państw islamskich nie uznaje możliwości organizacji małżeństwa pomiędzy chrześcijaninem a muzułmanką. Decydując się na ceremonię ślubna religijną, prawdopodobnie trzeba będzie zaprosić przedstawicieli obu religii i wybrać miejsce, które będzie dość neutralne. Na próżno oczekiwać, żeby rabin czy imam wszedł do katolickiego kościoła, chyba że znajdziecie jakiegoś naprawdę liberalnego. Można wziąć oczywiście najpierw ślub w jednej religii, a potem w drugiej, niemniej mało kto decyduje się na taki krok. Na szczęście polskie prawo pozwala na zawieranie tak zwanych małżeństw mieszanych, czyli osób o dwóch odmiennych wyznaniach lub ateisty i teisty. Druga kwestia, to wynajęcie tłumacza w przypadku, kiedy jeden ze świadków, na przykład Twojego ukochanego czy ukochanej – nie posługuje się językiem polskim. Jest to obowiązkowe, kiedy dochodzi do zawarcia małżeństwa cywilnego. Co jeszcze Cię czeka? Wysyłanie zaproszeń do gości Twojej drugiej połówki. Im dalej mieszkają, tym będzie trudniej – w końcu prawdopodobnie bilety będą droższe, trzeba będzie też pomyśleć o noclegu dla nich. Wymaga to swego rodzaju nakładu pieniężnego, możliwe, że będziesz musiał dorzucić się do tego wydatku, tym bardziej, że byłoby to w dobrym guście. Ponadto ślub międzynarodowy  wymaga przedstawienia szeregu dokumentów, jak paszport, zaświadczenie o zameldowaniu i wiele innych.

Polska zwyczaje weselne a tradycje zagraniczne

Jeśli zawierasz związek małżeński z osobą spoza terenu naszego kraju, to zapewne doskonale ją poznałeś i wiesz, co nieco o jego bądź jej kulturze. Jest to niezwykle ważne, bo o ile Twoja druga połówka może wybaczyć Ci pewne potknięcia czy „grzeszki”, o tyle w przypadku rodziny może być zupełnie inaczej. Zwłaszcza, jeśli mowa o bardziej tradycjonalistycznych i konserwatywnych kulturach. Nie organizuj jednak wesela samodzielnie i przygotuj się, że po drugiej stronie też czeka Cię kilka niespodzianek i tradycji, które warto poznać. Jeśli Twój partner jest Brytyjczykiem lub Amerykaninem, być może będzie chciał wygłosić ślubną przemowę. Jest to bardzo charakterystyczne dla tych narodów. Zatem przygotuj się na taką ewentualność i również dodaj coś od siebie, z pewnością będzie to mile rozpatrywane. Co ciekawe Japończycy również mają w tej materii swoje trzy grosze do dorzucenia. Japońskie wesela są znacznie krótsze od polskich, zazwyczaj trwają raptem kilka godzin. Często przygotowywane są materiały wideo o parze młodej, zapraszani ich szefowie, którzy wygłaszają przemówienia – rozpatrywane jest to w dobrym guście. O czym jeszcze warto pomyśleć? Oczywiście o muzyce! Międzynarodowe wesele to i międzynarodowa muzyka. Nie warto ograniczać się tylko do polskich kawałków, zwłaszcza disco polo, gdyż dla większości może być to prawdziwy szok kulturowy i niezrozumienie. Pomyśl nad muzyką, którą może znać każdy. Usiądźcie i skomponujcie listę wraz ze swoim partnerem tak aby goście ślubu bawili się jak najlepiej.

Menu na ślubie międzynarodowym

Pamiętaj, żeby zapraszając gości i organizując wesele – zorientować się, kto może coś jeść czy pić, a czego nie, bo na przykład zabrania tego religia lub nie jest to mile widziane w danej kulturze. Twój wybranek jest ortodoksyjnym Żydem? Nie podawaj jego rodzinie niekoszernego jedzenia. Muzułmanin? Zapomnij o alkoholu i wieprzowinie, no chyba, że to Turek, Albańczyk, Azer czy Bośniak – oni luźniej do tego podchodzą. W przypadku hinduistów z pewnością odpada wołowina, spożywanie jej w Indiach jest bardzo niemile widziane. Żywieniowym tabu objęta jest również konina, choć w Polsce również jej spożycie nie jest zbyt wielkie. Warto tutaj zaznaczyć, że większość hinduistów to wegetarianie, więc podpytaj swojego partnera, czy jego rodzina spożywa mięso – jeśli nie, przygotujcie osobne menu. Polacy spożywają dużo alkoholu, jesteśmy jednym z liderów, jeśli o to chodzi na świecie, zatem trzeba wziąć na warsztat, że przedstawiciele naszego narodu mogą znieść więcej w tej materii. Pijemy trunki o dużej mocy i dość sporo, jednak nie każda nacja ma tak samo. Dlatego postaraj się nie przesadzić i jeśli chcesz, aby na Twoim weselu znalazły się alkohole – postaw też na takie o mniejszej mocy, jak na przykład wina. Polska wódka dla wielu może okazać się zbyt mocna, a impreza skończy się bardzo szybko.

Międzynarodowy ślub w Polsce – mimo dużej ilości formalności i obowiązków, niesamowita przygoda

Z pewnością czeka Was wiele wyzwań, kiedy przyjdzie do organizowania tej ceremonii. Będzie to jednak z pewnością niesamowita przygoda i przeżycie, prawdziwe spotkanie dwóch światów i różnych kultur. Trzeba zwrócić uwagę i zadbać o atmosferę, papiery, dokumenty, może i wynająć tłumacza, a także zapewne wiele innych rzeczy, o których nie wspomnieliśmy. Nie ma jednak czego się obawiać – jeśli masz oparcie w swojej drugiej połówce z pewnością sobie poradzicie. Nie rób też niczego na siłę ani całkowicie samemu, nawet jeśli bardzo chcesz zaimponować swojemu partnerowi czy partnerce, warto jest prosić go o wsparcie czy porady, z pewnością nie pozostawi wszystkiego na Twoich barkach. Bawcie się dobrze i zadbajcie o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem i Twoja przyszła rodzina zakochała się w Polsce, Polakach i naszej kulturze!

Ślub polsko-żydowski / polsko-arabski / polsko-brytyjski / polsko-hinduski / polsko-muzułmański /  / polsko-irlandzki / polsko-włoski / polsko-amerykański

SHARE
Komentarze